Není mnoho možností, jak se ubránit vysokým teplotám a v parném létě byt trochu ochladit, jestliže nebylo při stavbě myšleno na dobrou tepelnou izolaci a vhodné rozvržení místností. Jestliže máte všechna okna situována na jih, o tepelné pohodě asi nemůže být řeč. Nezbývá než použít všechny dostupné prostředky a bydlení si trochu ochladit.
Horko přichází oknem
A to doslova. Proto jestliže ve dne vystoupí teplota na maximum, rozhodně nevětrejte. Tím si horký vzduch pustíte do domu a teplo v místnosti je ještě větší. V létě je lepší větrat v noci, kdy se teplota vzduchu venku sníží.
Druhým způsobem, jak se okna podílí na přehřívání interiéru, jsou nestíněná skla. Jakýkoliv způsob je lepší než nic, rozhodně nejúčinnější jsou ale přeodkenní žaluzie nebo lamelové rolety. Spolehlivým řešením jsou i posuvné předokenní stěny, pohybující se v kolejnicích nebo zavěšené přímo na fasádu domu. U starších domů stejně účinně poslouží okenice.
Přehřívání skel a tím i vzduchu v interiéru, zabrání také speciální protisluneční fólie do oken. Také polymerové barvy, které mají stejnou funkci jako fólie a lze je použít především na velké prosklené plochy, jsou v posledních letech dost žádané.
Čím ochladit vzduch v bytě
Prosté a velmi jednoduché řešení je zvýšení vlhkosti v interiéru. Rozvěste si po místnosti vlhké textilie. Odpařováním vody z mokrého prádla se vzduch ochlazuje. Pomůže také elektrický odpařovač, které jsou k dostání řádově ve stovkách korun. Existují i přístroje přímo na ochlazování vzduchu vodou, jsou ovšem finančně náročnější.
K nákladnějším způsobům patří i klimatizace. Za to tepelná pohoda je v takovém případě zajištěná, stačí jen termostatem nastavit požadovanou teplotu.
Jestliže si nemůžete klimatizaci pořídit, zkuste větrák. Pokud před něj navíc položíte misku s ledem, bude místností během chvíle cirkulovat opravdu chladný vzduch.