Zima se blíží a mnoho lidí si klade otázku, jak ji přečkat s co nejmenším účtem za topení. Není to snadný úkol a možnosti jsou omezené. Právě topení a platba za energie totiž jednoznačně patří k nejvyšším položkám, a proto je na místě pokusit se jejich růst nějak zkrotit. Jenže jak na to? Máte-li vlastní kotel nebo kamna, můžete cenu vytápění ovlivnit více než si myslíte. Zásadní roli totiž hraje také výhřevnost paliva, které si zvolíte.
Výběr paliva hraje zásadní roli
Palivo musí zvládnout dům či byt vytopit a následně v něm také teplo co nejdéle udržet. To vám zajistí vysoká výhřevnost dřeva, briket nebo jiného zvoleného paliva. Díky tomu můžete například i ráno vstávat do příjemně vytopeného domu, i když jste přes noc do kamen nepřikládali. Pokud zvolíte dostatečně výhřevný materiál, můžete si zajistit teplo na delší dobu a vyhnout se také nutnosti častého přikládání.
Co nám říká výhřevnost?
Výhřevnost udává, kolik tepla nebo také energie získáte úplným spálením vámi zvoleného paliva. Podle toho si také můžete snadno spočítat, kolik paliva budete ve výsledku potřebovat k vytopení celého domu. Výhřevnost je však ovlivňována celou řadou faktorů. Záleží nejen na konkrétním typu paliva, ale také na jeho vlhkosti, způsobu skladování a kvalitě zpracování. Roli samozřejmě hraje také samotná účinnost kotle, obsah vody v palivu a další faktory.
Dřevo
Klíčovým parametrem je u dřeva jeho vlhkost. Proto je tak zásadní nechat čerstvé dřevo alespoň dva roky proschnout. Pak bude mít nejlepší vlastnosti na topení. Tvrdé dřevo má větší výhřevnost a řadí se k němu dub, buk, habr, ale také ovocné stromy. Měkčí dřevo ze smrku, borovice nebo jedle má nižší výhřevnost a nehodí se například do krbu.
Uhlí
Nejlepší volbou je pytlované uhlí, které se snadno skladuje. Samozřejmě platí, že černé uhlí má vyšší výhřevnost než to hnědé, ale také více stojí.
Dřevěné brikety
Pro snadné a rychlé topení můžou být nejlepší volbou právě brikety. Velmi snadno se s nimi nakládá a pyšní se také vysokou výhřevností. Samozřejmě se ale musíte zaměřit také na kvalitu zpracování – brikety by měly být bez příměsí, lepidel a jiných nečistot, v ideálním případě by měly obsahovat pouze stromovou kůru a čisté dřevo.
Dřevěné pelety
Dřevěné pelety lze považovat za optimální palivo s vysokou výhřevností. Asi nejčastěji se vyrábí ze smrkového dřeva, které má velmi dobré vlastnosti a hodí se zejména do domácích automatických kotlů nebo kamen.
Rašelinové brikety
Mají velmi pomalé a rovnoměrné hoření, což znamená také dlouhou výhřevností. Vyrábí se z kvalitní rašeliny, která je lisována a tvarována do briket. Jde také o velmi ekologické topivo, jenž se dá využívat nejen v kamnech nebo krbu, ale také při topení v kotli.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay