Plovoucí podlahy jsou jednoznačně nejoblíbenější podlahové krytiny v českých domácnostech. Své zastánce si našly díky jednoduché pokládce, přijatelné ceně a také spoustě dekorů, vzorů a barevných variací. Jak si v široké nabídce vybrat, s tím vám pomůže náš článek.
Odpovědi vám pomohou zjistit:
-
místo pokládky,
-
očekávání od podlahy,
-
vyžadované vlastnosti,
-
finanční možnosti.
Jaký zvolit materiál plovoucí podlahy?
Nejprve je důležité si uvědomit, co vlastně plovoucí podlahy jsou. Plovoucí je vlastně označení pro způsob pokládky jakékoliv podlahy. Jedná se způsob, kdy jednotlivé kusy podlahy díky speciálnímu systému do sebe zapadají a není tak potřeba používat lepidlo. Plovoucí se říká z důvodu, že podlaha není nijak pevně spojená s podkladem.
Materiál plovoucí podlahy se vybírá podle velikosti prostoru a jak moc je místnost zatěžovaná. Nejvíce plovoucích podlah je ze dřeva nebo laminátu. O dřevěných podlahách platí, že jsou teplejší než lamino. Na druhou stranu jsou náchylnější na vlhkost, změnu teplot a jejich údržba je oproti laminátu více náročná.
Co platí o laminu? Je vysoce odolné, s dlouhou životností a velmi snadnou údržbou. Jednou z klíčových výhod laminátové plovoucí podlahy je široké portfolio designů, barev a provedení. Pokud někdo zatouží po dřevě, ale nechce tolik do podlahy investovat, laminátové podlahy jsou dokonalou imitací dřeva i dalších přírodních materiálů.
Sledujte nosné vrstvy
Není úplně jednoduché vybrat pouhým pohledem ani pohmatem kvalitní plovoucí podlahu od té nekvalitní. Jednoduše se to ale pozná podle nosných vrstev. Plovoucí podlaha se skládá ze tří základních vrstev. Svrchní laminátová určuje odolnost podlahy a kvalitní je tvořena z pryskyřice – melaminové vrstvy.
Druhá vrstva je nosná – stabilizační. Právě vrstva stabilizační je u plovoucí podlahy rozhodující. Co se nedoporučuje je volit nosnou vrstvu tvořenou z IMDF nebo MDF deskou, která je středně tvrdá. Naopak odborníci doporučují plovoucí podlahy s nosnou deskou z HDF desky, která je tvrdá, odolná a alespoň 8 mm silná.
Nejslabším místem plovoucích podlah není vrstva vrchní, povrchová, ale právě nestabilní nosná deska. Na trhu se už běžně prodávají plovoucí podlahy s ochranou impregnací, která zabraňuje bobtnání na hraně, což je nejnáchylnější místo, nebo po celém jejím povrchu.
Reklamace je záruka kvality
Renomovaný výrobce vyrábí a prodává pouze takové plovoucí podlahy, které jsou kvalitní a nebojí se na ně tak dát dlouhou záruku. Kvalitní plovoucí podlahy mají záruku až 15 let. S takovými podlahami také nebývá problém s reklamací nebo následnou opravou jednotlivých dílů.
Nepřehlédněte uživatelské třídy
Známkou kvalitní plovoucí podlahy je počet svrchních vrstev. Čím jich je víc, tím lépe a podlaha bude odolnější. Takové plovoucí podlahy jsou maximálně odolné proti oděru a povrchovému mechanickému poškození. Nejčastěji dochází k poškození od drápků domácích mazlíčků, kamínků z bot nebo padající předměty jako jsou hračky, nádobí nebo příbory. Osvědčení a renomovaní výrobci vždy u svých výrobků udávají míru zatížení – uživatelské třídy.
Pro obytné prostor:
-
AC1 – pro lehké zatížení (třída 21 – minimálně využívané prostory)
-
AC2 – pro střední zátěž (třída 22 – dětské pokoje, jídelny)
-
AC3 – pro velké zatížení (třída 23 – obývací pokoje, chodby, průchozí prostory)
Když už investujete do kvalitní plovoucí podlahy, ať už z lamina nebo dřeva, nepodceňte její pokládku. Nekvalitně a neodborně položená podlaha se může za čas začít kroutit, vrzat nebo mechanicky poničit. Proto je lepší to svěřit odborníkům z AMADEO podlahy – podlahy Praha.