Ne každý má to štěstí, že je jeho pozemek na rovině. Většina z nás řeší problém se svažitým terénem a hledá dlouhodobé řešení, jak eliminovat riziko sesuvu půdy. Jedním ze způsobů, jak tento problém vyřešit je výsadba rostlin vhodných do svahu.
I prudké svahy se dají osadit hluboce kořenícími dřevinami, které půdu zpevní a navíc svah zkrášlí. Podle potřeby můžete zvolit stromy nebo keře, především ty půdopokryvné. Je dobré vybírat takové dřeviny, které půdu pokryjí téměř neprodyšně. Zabráníte růstu plevele a ušetříte si péči o ně. Několik tipů přinášíme i my.
Jehličnany do svahu
Z jehličnanů vybíráme takové druhy, které se ve volné přírodě běžně vyskytují ve vysokohorských polohách. Je to například borovice kleč, jalovec polehlý, jalovec chvojka, mikrobiota křižmovstřícná nebo tis červený. Naprosto nevhodný je do svahu smrk, který zakořeňuje jen mělce.
Listnáče do svahu
Z listnatých dřevin je do svahu velmi vhodná bříza, ta má jen velmi malé nároky na půdu, nevadí jí kamenitá stráň a koření dostatečně hluboko, aby zpevnila svah. Z dalších uveďme například jilm, habr, střemchu nebo krásně kvetoucí třešeň ptačí.
Okrasné keře
Z okrasných keřů se do svahu hodí břečťan popínavý, brslen Fortuneův, bobkotřešeň lékařská, skalník Dammerův nebo skalník vrbolistý, dřišťál Thunbergův, vřesovec pleťový, pámelník Chenaultův, zimolez lesklý, pelyněk pontický nebo třezalka kalíškatá. Samozřejmě i popínavá růže může, být vysazena do svahu a zkrášlit ho.
Keře užitečné
Dřeviny ve svahu mají půdu zpevnit, mohou nám pozemek zkrásnět a osvěžit, některé navíc přináší i užitek. Řeč je například o lísce obecné, která se do svažitých terénů krásně hodí, o rakytníku jehož plody obsahují vysoký podíl vitamínu C a to i po tepelné úpravě, o trnce, hlohu či šípkové růži. Všechny tyto keře působí dekorativně do pozdního podzimu, kdy vydají své chutné a léčivé plody.