Na velké části území České republiky se lidé potýkají s tvrdou vodou. Usazeniny a vodní kámen v rychlovarné konvici, v pračce i na nádobí je toho důkazem. Potíž s vodním kamenem je ale také v tom, že se usazuje na topných tělesech spotřebičů a za čas ho prostě zničí. Účinnou prevencí je změkčení tvrdé vody.
Jak zjistit, jestli máte tvrdou vodu? Právě vodní a kotelní kámen je průvodním jevem tam, kde je voda tvrdá. Jistotu získáte rozborem vody, který navíc zjistí přítomnost případných bakterií a podobně. Podle něj také zjistíte, jak tvrdou vodu máte a zjistíte nejvhodnější způsob měkčení.
Jak změkčit vodu
Tvrdá voda má vysoký obsah minerálů, především sloučeniny vápníku a hořčíku. Aby byla měkčí, musí dojít k chemické reakci, laicky řečeno musí dojít k výměně iontů vápníku (Ca2+) a hořčíku (Mg2+) za jiné, obvykle za sodík či vodík. Právě proto je nejúčinnějším způsobem pro úpravu tvrdosti vody změkčovač na bázi výměny iontů. Ty se vyrábí ve dvou variantách:
sodíkový – nejefektivnější a nejběžnější iontový měnič, ale zanechává ve vodě malé množství soli
draslíkový – je sice méně účinný, ale voda z něj neobsahuje sůl (NaCl). Na druhou stranu zvyšuje konzumaci draslíku, která může být nebezpečná v kombinaci s některými nemocemi. V obou případech se doporučuje použití v kombinaci s filtrem pro reverzní osmózu, který minerály odstraní.
Změkčení vody na praní a na pití
Tvrdá voda snižuje účinnost pracích prostředků. Navíc se po čase v pračce usadí vodní kámen. Aby se voda změkčila, je nutné k pracímu prostředku přidat prostředek na změkčení vody, nejlépe ten doporučený výrobcem pračky v závislosti na stupni tvrdosti. Z domácích prostředků pomáhá sůl a ocet. Ten vás spolehlivě zbaví i už usazeného vodního kamene.
Měkčí voda je na pití chutnější. Jestli máte doma tvrdou vodu, jistě souhlasíte. Řešením je malý ionizační filtr instalovaný přímo na vodovod. I ten by ale měl mít ještě filtr, buď pro reverzní osmózu nebo uhlíkový.