Bylinkové záhonky nebo pěstování bylinek v květináčích na okenním parapetu je trendem současné doby. Mnozí z nás si raději koření jídlo čerstvými bylinkami, než aby kupovali sušené, jejichž původ ani neznají.
O jejich pěstování toho už bylo napsáno hodně, přesto některé informace z těch, které vám přinášíme, budou pro vás možná novinkou.
Bylinky, které pěstujeme jako koření, léčí zdravotní potíže
Rostlinky jako pažitka, majoránka, petržel nebo rozmarýn, patří na naše zahrádky odjakživa, protože nachází uplatnění v kuchyni. Co ale mnozí nevědí, že tyto bylinky léčí.
Petržel – Má močopudné účinky, pomáhá při urologických obtížích a zánětech, prospívá ledvinám. Funguje proti nadýmání, snižuje krevní tlak, podporuje odkašlávání.
Pažitka – Povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje trávení.
Saturejka – Snižuje krevní tlak, podporuje trávení, působí proti nadýmání a léčí průjmy. Desinfikuje dýchací cesty, je vhodná při průduškovém astmatu. Působí protizánětlivě, např. při zánětu střev.
Majoránka – Pomáhá při bolestech žaludku a střev, podporuje tvorbu žaludečních šťáv. Z kvetoucích vrcholů majoránky se dělá čaj při nachlazení a bolestech hlavy.
Koriandr – Jako jediný dokáže zbavit organismus těžkých kovů, zvláště pak jedovaté rtuti. Pomáhá při nadýmání, tlumí migrénu.
Stejně léčivá je například bazalka, oregáno, tymián, rozmarýn, meduňka či šalvěj.
Víte, že růže také léčí?
Pěstujeme ji spíš na okrasu, přesto ji už naši předkové používali k léčení mnoha neduhů. Růže je vhodná při nemocněních krku, dásní, poruchách trávení, na uklidnění. Účinně dezinfikuje a uklidňuje zanícené sliznice dýchacích cest i trávicího traktu, posiluje srdce.
I plané bylinky vám mohou růst na zahradě
Jitrocel, heřmánek, divizna, meduňka, řepík, anýz, kozlík, kostival – všechny tyto bylinky si můžete pěstovat na své zahrádce, nemusíte je chodit sbírat do přírody. Jsou velmi nenáročné na péči, naopak spíš musíme jejich růst korigovat, aby se příliš nerozrostly.