Jestliže se vám na listech pokojových rostlin právě teď začaly objevovat bělavé pavučinky nebo žlutohnědé skvrny, můžou za to pravděpodobně svilušky (Tetranychus). Tito drobní roztoči o velikosti sotva 0,5 mm sice nejsou vidět, škoda, kterou napáchají, ale vidět je.
Svilušky mají velmi rády sucho a teplo, právě prostředí přetopených lidských příbytků jim v zimě vyhovuje nejvíc. Pokud tedy nechcete, aby vaše pokojovky napadly, je rada jednoduchá a dost logická: zvlhčujte si doma vzduch (například právě rosením květin) a snižte v bytě teplotu. Tam, kde se vytápění udržuje v přijatelných mezích (kolem 22° C), se svilušky objeví jen výjimečně. Napadené rostliny častěji sprchujte.
Postřik na svilušky
Dá se předpokládat, že se chcete svilušek zbavit, ale nechcete si byt zamořit chemickými látkami. Zkuste tedy osvědčený návod z “babiččina receptáře” a vyrobte si na ně domácí postřik. Asi 6 polévkových lžic sušeného heřmánku přelijte horkou vodou a nechte louhovat, dokud odvar nevychladne. Pak ho sceďte a pravidelně jím ošetřujte napadené rostliny. Pomáhá i odvar z cibulových slupek, ale ten je dost nelibě cítit, takže byste ho doma asi dlouho nesnesli. Navíc tyto odvary fungují jen v počátcích zamoření sviluškami.
Jestli po několika dnech nevidíte zlepšení, raději použijte některý z přírodních přípravků na bázi oleje (účinný je řepkový olej), z kupovaných například Biool, Neudosan, Spruzit nebo Bioan. Jedná se o šetrné biopreparáty, neohrozí ani vaše děti, ani domácí mazlíčky. V extrémních situacích můžete sáhnout po agresivnějším prostředku – roztoku oleje, mýdla a sody.
Spolehlivé řešení
Jestliže selžou všechny zbraně, nezbývá než tasit nejtěžší kalibr. V tomto případě je to Phytoseiulus persimilis, dravý roztoč a přirozený predátor svilušek. Prodává se v roztoku, jímž napadené květiny postříkáte a vše ostatní necháte na tomto oranžovém minitvorečkovi. Denně spořádá až 5 svilušek nebo 60 vajíček,