Tepelná čerpadla se v našich domech zabydlují a je to zcela pochopitelné, jedná se totiž o velmi šetrný způsob vytápění – šetrný k životnímu prostředí i k našim peněženkám. Ano, jejich pořizovací cena je sice vyšší, ale provozní náklady naopak tak nízké, že investice se poměrně rychle vrátí (cca 4 – 5 let).
Princip tepelných čerpadel
Zjednodušeně řečeno, tepelné čerpadlo si odebere teplo z jiného zdroje (země, voda, vzduch) a ohřeje jím teplosměnné médium (vzduch, voda), podle toho, jaké čerpadlo máme.
Podle těchto parametrů dělíme čerpadla na:
- země – voda
- voda – voda
- vzduch – voda
- vzduch – vzduch
Nejčastější volba je vzduch – voda
Pokud byste chtěli využít k vytápění geotermální energie či studnu, tedy čerpadla země – voda nebo voda – voda, museli byste mít pozemek, kde by bylo možné provést vrty. Také pořizovací cena je vyšší než u druhých dvou variant.
V našich podmínkách jsou vhodná čerpadla odebírající teplo z okolního vzduchu. Jsou mnohem levnější a nenáročné na instalaci a údržbu. Navíc, vzhledem k mírnému klimatu, jsou také bez problémů funkční i v zimě.
Tepelné čerpadlo vzduch – vzduch můžeme použít jen tam, kde je jiný ohřev užitkové vody. Obvykle ale řešíme vytápění domu a ohřev vody společně, takže ideálním se tak stává čerpadlo vzduch – voda.
Venku i uvnitř
Tepelné čerpadlo vzduch – voda si můžete pořídit buď v kompletním provedení a celé ho umístit uvnitř v domě, případně venku, když v domě není dost místa), nebo si můžete koupit takové, které se skládá z venkovní a vnitřní jednotky.
Díky skutečnosti, že jsou rodinné domy stále lépe zateplované a tak i energeticky méně náročné, jsou tepelná čerpadla čím dál častěji užívaným způsobem vytápění. V současné době je jím vytápěn nejméně jeden dům z deseti. O tom, že jejich obliba ještě poroste, nemůže být pochyb, jedná se o nejkomfortnější, nejekologičtější a nejekonomičtější řešení vytápění a ohřevu vody.