Stavební spoření patří stále mezi „nejlevnější“ a nejlepší finanční produkty, které slouží na zajištění bydlení. Rozhodně se nejedná o žádnou novinku. Svědčí o tom i historie zasahující někde do roku 1775. Základní myšlenka pochází z Anglie a historicky první stavební spořitelna se jmenovala Building Society a založena byla v Birminghamu. Členové tohoto vzniklého spolku poskytovali vklady do fondu. Z toho byly pak financovány úvěry pro jejich bytové účely.
O mnoho let později v roce 1885 v Německu založil první stavební spořitelnu pastor von Bondeschwingh v Bielefeldu. Skutečný rozkvět stavebního spoření zažilo Německo až během poválečné rekonstrukce v letech 1924 – 1929. O rozvoj stavebního spoření se tehdy zasloužil hlavně Georg Kropp. Už tři roky po jeho založení byly přiděleny první finanční prostředky na bytovou výstavbu.
Stavební spoření dnes
Jestliže chcete spořit na bydlení či využít možnosti úvěru vztahujícího se k bydlení, pak je to určitě stavební spoření. Obliba tohoto produktu sice mírně klesla poté, co se snížili státní podpory, nicméně stále jde o produkt, který se vyplatí. Pokud se pro něj rozhodnete, musíte uzavřít smlouvu u některé ze stavebních spořitelen. Každá nabízí jiné možnosti a výhody. Je potřeba si zjistit, co vám vyhovuje nejlépe a především, jaký účel bude spoření splňovat. Zda uzavíráte smlouvu sobě, dětem, chcete pouze rekonstruovat, stavět nebo kupovat nemovitost a mnoho dalších otázek. Nejdůležitější je stanovení cílové částky, která se odvíjí od vašich představ.
Spořit budete minimálně 6 let. To se však netýká těch, kteří si zažádají o úvěr ze stavebního spoření. Od výše roční uspořené částky se bude pak také odvíjet státní podpora. Jestliže chcete stavební spoření založit jen z hlediska možnosti čerpání úvěru, nabízí se volba překlenovacího úvěru. S otázkami, kterým nebudete rozumět je nejlépe se obracet na nevázané finanční či hypoteční poradce. Nevázaný znamená, že není povinován pouze jedné společnosti, ale může vám pomoci s výběrem kterékoliv.