Období dozrávání ostružin je v plném proudu a je tedy nejvyšší čas promyslet si, jak tento tmavomodrý poklad co nejvíce zužitkovat. Ostružiny se dají zpracovat na kompoty, sirupy, džemy i mošty. My si dnes představíme dva jednoduché recepty na domácí ostružinovou marmeládu, kterou zvládne i každý začátečník.
Jednoduchá ostružinová marmeláda
Ingredience:
- 1 kg ostružin
- 1 kg želírovacího cukru
- kyselina citronová – není nutná
Postup:
Nejprve si připravíme zavařovací sklenice, které pořádně vymyjeme a následně propláchneme vroucí vodou, aby byly sterilní. Ostružiny si omyjeme a necháme okapat, rozmixujeme je v mixéru, nebo je pomačkáme vidličkou. Vložíme do většího hrnce, přisypeme želírovací cukr, dobře promícháme a za stálého míchání přivedeme k varu. Vaříme přibližně 5 minut. Tuhost marmelády zkoušíme tak, že trošku kápneme na talířek a počkáme pár minut. Pokud marmeláda netuhne, přidáme trochu citronové kyseliny. Pokud jsme s tuhostí spokojeni můžeme plnit do sklenic. Skleničky pořádně uzavřeme, otočíme dnem vzhůru a necháme je tak přibližně 30 minut. Pak je otočíme zpět a necháme zcela vychladnout.
Ostružinová marmeláda s jablky
Ingredience:
- 1 kg jablek
- 600 g ostružin
- 900 g cukr
- 2 lžíce citronové šťávy
Postup:
Sklenice si připravíme jako v předchozím receptu. Stejně tak ostružiny omyjeme a rozmixujeme. Jablka oloupeme, nakrájíme na malé kousky, vložíme do hrnce, podlijeme vodou smíchanou s lžičkou citronové šťávy a necháme vařit. Současně si dáme vařit připravené ostružiny, které ale vodou nepodlijeme.
Přibližně po 10 minutách jablka propasírujeme přes síto a následně jablka i ostružiny slijeme do jednoho hrnce, přidáme 200 g cukru, vaříme společně asi 8 minut, přisypeme zbytek cukru, přidáme citronovou šťávu a vaříme do zhoustnutí. Skleničky pořádně uzavřeme a otočíme dnem vzhůru. Asi po 10 minutách je otočíme zpět a necháme zcela vychladnout.
Tip: Aby si marmeláda zachovala co nejvíce vitamínů je důležité, aby se vařila co nejkratší čas.