Asi žádný Čech si neumí představit párek bez hořčice, mnoho z nás ji používají i k dalším uzeninám i masům. Její výroba nezabere moc času a u domácí hořčice navíc víte, co jíte.
Základem této oblíbené pochutiny jsou hořčičná semínka. Podle toho, jak jemnou ji chcete mít, je buď rozemelete velmi jemně, pro přípravu hrubozrnné je jen trochu pomelte. Jestliže chcete připravit hořčici podobnou kremžské, použijte na půl světlá i tmavá zrnka.
Co potřebujete na domácí hořčici
Na její výrobu potřebujete pouze tři ingredience: hořčičná semínka, ocet a cukr (případně můžete použít med nebo jiné sladidlo). Tuto základní verzi pak můžete doplnit o další přísady a tím chuť hořčice měnit. Chuť hořčice obměníte také použitím jiného octa, například jablečného nebo vinného.
Suroviny si připravte v tomto poměru:
- 100 g bílých hořčičných semínek
- 300 ml octa (jablečného, vinného)
- cca 4–5 lžic cukru nebo medu
Jak postupovat:
Nejdříve si svařte ocet a nechte ho vychladnout, tím poněkud vyčpí jeho ostrý kyselý odér. Mezitím si semelte hořčičná semínka na makovém mlýnku, případně v elektrickém drtiči. Přidejte zvolené sladidlo a vše smíchejte s vychladlým octem. Máte připravený základ, který můžete dochutit bylinkami či kořením.
Tipy na lahodné hořčice
Podle toho, čemu dáváte přednost, můžete základní hořčici ochutit chilli pqapričkami, křenem, česnekem i zázvorem. Pro orientální příchuť můžete přidat kari koření nebo kurkumu.
Domácí hořčice je nejen chutná, ale i zdravá. Hořčičná semínka obsahují selen, mangan, hořčík, fosfor, niacin, thiamin, riboflavin, omega 3 mastné kyseliny a řadu vitamínů. Působí protizánětlivě, podporují imunitu, látkovou výměnu, pomáhají při zácpě, potížích s trávením, bolestech žlučníku a jater i při migréně. Známé jsou i hořčičné obklady na bolavé klouby, především při artritidě.