Ať už máte tmavý jen jeden pokoj situovaný na sever nebo je tmavý celý byt, existují způsoby, jak ho prosvětlit. Chce to zvolit správné barvy, správný nábytek a doplňky a také dobře nasvítit, a inkriminovaná místnost bude stejně útulná jako ty ostatní.
Barvami to začíná
Základem všeho je bílá barva, tou rozhodně nic nezkazíte, naopak. Určitě ji použijte na stropy, tím místnost nejen výrazně prosvětlíte, ale i opticky zvětšíte. Dále jsou vhodné světle šedá, světle modrá, světle zelená (podle využití pokoje můžeme zvolit mezi studenými tóny (mátově zelená nebo stříbrozelená, stejně jako teplejší jarní zeleň). Z teplých odstínů pak jistě sluníčkově žlutou či optimistickou mandarinkově oranžovou, odvážnější variantou je sytá višňově červená.“
Lesk dodá šmrnc
Zrcadla a lesklé plochy dokážou zázraky, proto volte nábytek s vysokým leskem. Barevnost ale zachovejte světlo, černá do tmavých místností nepatří. Dobré je také pokoj nábytkem moc nepřeplňovat.
Vekým pomocníkem je sklo. Pokud potřebujete optické předěly v místnosti, je to jediný možný prvek, který můžete použít. Nic jiného, ani otevřené police, nejsou do tmavých místností vhodné.
Na oknech by nemělo být nic, co brání přístupu denního světla, v ideálním případě ani záclony. Jestliže nemáte rádi “obnažená” okna, volte velmi průsvitné nebo kovově lesklé materiály světlých barev.
I jedna žárovka navíc pomůže
Více, než kde jinde, je v malých místnostech důležité správné osvětlení. Vhodné jsou zdroje bodových světel, žárovky volte silnější. Podle využití místnosti zvolte správně teplé nebo studené světlo, při dlouhodobém pobytu v pokoji je někdy to studené nepříjemné.
Snažte se lampy vhodně rozmístit po celém pokoji, svítidel by mělo být dostatek, jestliže je nutné nahradit světlo přirozené. I jen jedna jediná žárovka navíc dodá mnohem více komfortu a my si nebudeme připadat jako v podzemí.