Mnoho lidí v současné době zvažuje nákup investičního zlata. Je totiž pravdou, že se může jednat o jeden z nejjistějších způsobů uložení financí do budoucna, a to i pro konzervativní investory bez velkých zkušeností s jinými způsoby investování. Investiční zlato se pyšní stabilní hodnotou, která – dle historických zkušeností – neklesá, ale naopak je trvalým uchovatelem hodnoty. Cena zlata je však velmi proměnlivá i v závislosti na tom, v jaké formě jej nakupujete. Nejjistější volbou jsou zlaté slitky – vyplatí se je ale nakupovat jen u osvědčených prodejců s dlouhou tradicí.
Dejte si pozor na cenu
Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Právě to je důvodem, proč bývá na českém trhu často nedostatek zlatých slitků. Pokud se vám na nějaké podaří narazit, jedná se obvykle o produkt švýcarských rafinérií. Možná vás pak zaskočí, že rozpětí cen, za které se totožné slitky prodávají na českém trhu může být skutečně obrovské. Jednotliví prodejci si totiž své ceny vytváří především na základě poptávky, která v poslední době raketově roste. Není tedy žádnou výjimkou, když rozpětí cen přesahuje klidně i deset procent. Sami asi tušíte, že pro vaši investici je klíčové hrát doslova o každou korunu. Cena zlata totiž sice stoupá, ale pozvolně, a proto se každé ušetřené procento při nákupu na hodnotě vaší investice zcela zásadně podepíše.
Neplaťte více, než musíte
Bohužel se tak stává to, že čeští kupující platí za zlaté slitky zcela zbytečně daleko více než naši sousedé. Ve snaze uložit své peníze do výnosné investice se nám může náš dobře míněný záměr pořádně prodražit. Pro odlišné ceny přitom neexistuje žádný zvláštní důvod – pokud se jedná o slitek stejné rafinerie, hmotnosti i kvality, měl by se prodávat za obdobnou cenu.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay