Topit elektřinou nebo plynem je sice komfortní, ale taky si za teplo pěkně připlatíte. Chcete při vytápění domu ušetřit? Pak občas přidejte ruku k dílu, nakupte do kotelny pevné palivo a máte po starostech.
Pokud se vám hned vybavila kupa uhlí, kterou je třeba přeházet do sklepa, budete možná překvapení. Pevná paliva, která jsou na vzestupu, pocházejí z obnovitelných zdrojů a nemají dopad na životní prostředí. Kromě dřeva jde hlavně o pelety, které se vyrábějí lisováním dřevěných pilin do tvaru malých válečků.
Manuální, nebo automatický
Když vybíráte nový kotel na tuhá paliva a chcete využívat obnovitelné zdroje, pak se musíte rozhodnout, jestli dáte přednost dřevu, nebo peletám. Typ paliva totiž rozhoduje o tom, zda budete přikládat manuálně, nebo to kotel obstará za vás.
Chcete mít s vytápěním jen minimum práce? Pak určitě vsaďte na peletový kotel, který topí automaticky. Dokud má v zásobníku dost pelet, nemusíte se vůbec o nic starat. Pouze nastavíte na kotli nebo pokojovém termostatu požadovanou teplotu v místnostech a kotel plynule dávkuje a doplňuje palivo do ohně. Stejně jednoduše probíhá také zapálení pelet, které funguje na zmáčknutí příslušného tlačítka. Nepotřebujete žádné sirky, zapalovací patrona to vyřeší za vás.
Topení přes Wi-Fi
„Automatický kotel na pelety můžete také připojit k internetu a poté vytápění ovládat vzdáleně odkudkoli,“ popisuje výhody výrobků značky OPOP Ing. Roman Boczek. „Celé nastavení vidíte přehledně i na počítači nebo v aplikaci, kterou si můžete stáhnout do mobilu,“ dodává.
Čemu se majitel nevyhne, je dosypávání pelet do zásobníku. Jak často? To záleží na velikosti násypky a výkonu kotle. Obvykle je to potřeba jednou za pět až sedm dnů.
Ostatní údržba automatického kotle je snadná a rychlá. Stačí jednou za měsíc vysypat popel a nezapomenout vyčistit hořák a výměník.
Dřevo jako klasika
Vytápění dřevem je oproti peletám o poznání náročnější – především pokud jde o manuální práci. Dřevěná polena neumožňují, aby se dalo přikládat automaticky, a tak to vždy zůstává na majiteli. Bez pravidelného doplňování paliva oheň vyhasne a kotel přestane ohřívat vodu v radiátorech.
Naštěstí i přikládání umí moderní kotle na dřevo zjednodušit. Když zvolíte kotel vybavený elektronickou řídicí jednotkou s displejem, usnadníte si roztápění ohně i doplňování paliva. Řídící jednotka ovládá chod kotle a průběh vytápění. „Na displeji vidíte nejen teplotu a další důležité hodnoty, ale taky upozornění, že v kotli dochází dřevo a je třeba přiložit,“ doplňuje Ing. Roman Boczek.
Jak na skladování
Moderní kotle na pevná paliva mají vysokou účinnost, která zaručuje, že maximálně využívají energii paliva a nedochází ke ztrátám. Díky tomu protopíte méně, ale teplotní komfort doma bude stále vysoký. Nemusíte tedy pořizovat ani tolik pelet či dřeva.
Záleží jen na vás, zda chcete palivo kupovat postupně, nebo jednorázově na celou topnou sezónu. Pelety se prodávají po 15kilogramových pytlích, případně volně sypané. Hned z výroby mají ideální vlhkost a můžete je nasypat do kotle. Pro skladování stačí vybrat suché místo, ideálně v dosahu kotle. To vám zajistí snazší manipulaci.
Oproti tomu dřevo musí být před vložením do ohně dokonale suché. Při topení vlhkým dřevem klesá výhřevnost a navíc hrozí poškození kotle i komína. Dřevo zbavené nadbytečné vlhkosti si můžete koupit, ale počítejte s vyšší cenou. Pokud se rozhodnete nechat polínka vyschnout u vás, jsou potřeba alespoň dva roky ve vhodných podmínkách. To znamená proudící vzduch, ochrana před deštěm a izolace od země. Pak už je dřevo ideálně připravené do kotle a může vás těšit, že jde o jednu z nejlevnějších možností vytápění.
Zdroj fotografií: Shutterstock, OPOP