Potřebujete do zahrady domek, do něhož byste ukládali nářadí a zahradní nábytek? Možná byste raději něco většího, kde by byl prostor na posezení, když je venku chladněji nebo pro děti na hraní.
Hobby markety nabízí mnoho variant zahradních domků v různých velikostech, které dodávají jako stavebnici. Připravit si požadovaný materiál a seříznout ho do potřebné délky ale dokáže i průměrně zručný kutil, je tedy jen na vás, jestli si postavíte celý domek svépomocí, nebo jen smontujete koupený.
Dobrá příprava zjednoduší stavbu
Ještě než se pustíte do samotné stavby, je potřeba srovnat si terén a vyčistit podklad na místě, kde bude zahradní domek stát. Jestliže domek koupíte, získáváte spolu s ním i návod, jak postupovat. My se víc soustředíme na stavbu svépomocí.
Pod budoucím domkem by měl být pevný a rovný povrch, betonová deska ale není nutná. Postačí dřevěná rámová konstrukce vysypaná zhutněným štěrkem nebo jiným podobným materiálem, na něj se pak připevní podlaha, například z USB desek, nebo můžete použít prkna.
Stavba prověří vaši zručnost v mnoha činnostech
V další fázi si sestavíte základní rámy jednotlivých stěn, na než budete připevňovat desky nebo prkna, dveře a případně i okna. Po sestavení stěn k sobě zkontrolujte, že mezi sebou svírají pravý úhel a že jsou opravdu kolmo k zemi.
Následuje stavba střechy: do horní části bočních stěn připevněte krokve, v nich udělejte zářezy ve stejných rozestupech a do nich připevněte laťování. Pokryjte zvolenou střešní krytinou, případně střechu odizolujte. Připevněte panty, osaďte dveře i okna a ujistěte se, že jdou dobře otvírat.
Dokončovací práce určí vzhled domku
Na závěr ošetřete celý domek fungicidním přípravkem proti dřevokazným houbám a plísním, poté použijeme lazuru na bázi oleje, která zabrání vysychání dřeva a zvýší jeho voděodolnost. V závěru použijeme syntetický lak či barvu, jsou odolnější a dobře dřevo chrání nejen před vlhkostí ale i proti houbám a dřevokaznému hmyzu.