close

[dropcap] M [/dropcap] áte pozemek u lesa, nebo prostě toužíte po celodřevěném domě, ve kterém to bude vonět jako v lese? Postavte si srub! Samozřejmě, nemůžete ho postavit kdekoliv, ale pokud jste se rozhodli bydlet v přírodě, nic vám nemůže bránit.

shutterstock_112937398

Jak stavba probíhá?

Dřevostavba se vlastně ve výrobně celá smontuje, předá majitelům, a pak se znovu rozmontuje. Všechny části jsou očíslovány a převezeny na pozemek, kde už se finálně smontuje dohromady. Potřeba je pouze připravit základovou desku, na kterou se dům usadí, a to bez použití jediného hřebíku nebo šroubku. Elektřina vede uvnitř dřeva a je zabudována přímo v továrně, proto v projektu musí být uvedeno skutečně všechno. Vnitřní části domu, zejména podkroví je sestaveno z menších částí dřeva a ze sádrokartonu, aby bylo zabráněno sesychání. Štíty by pak nemusely dokonale těsnit. Samotná stavba na základovou desku je pak záležitostí několika dní. Rychlost a jednoduchost těchto původně kanadských a skandinávských staveb láká mnoho lidí. Dalším plusem je ekologičnost celé stavby a velmi nízké náklady na vytápění. To způsobuje, že mnoho Čechů ve srubech bydlí i trvale, nevyužívá je jen na rekreaci.

Jaké jsou výhody a nevýhody bydlení ve srubu?

Nevýhodou je nutnost pravidelné péče o dřevo, zejména o fasádu, která vyžaduje obnovování ochranného nátěru a impregnaci.  V domě je sice obecně práší méně, než v klasickém, ale prach se rád usazuje mezi trámy – jeho odstranění trvá déle, než při klasickém úklidu. Dále je potřeba si dát pozor na zmíněné sesychání domu kvůli rozvodům elektřiny, nicméně pokud vám dům postaví profesionální firma, neměli byste mít strach. Výhod mají dřevostavby nespočet. Dům přirozeně dýchá, tudíž bydlení v něm je vhodné pro alergicky a astmatiky. Dalším kladem je skvělá tepelná izolace (20 cm dřeva izoluje jako 90 cm stěny) a menší finanční náročnost na jeho stavbu.  Přirozená vůně lesa a krásná kresba neopracovaného dřeva je dekor, který jen tak snadno neomrzí. Stejně, jako praskání ohně v krbu a výhled do okolní přírody.

Tags : srubStavba srubu

The author Stefan Tichy

Leave a Response