[dropcap] M [/dropcap] áte dvě možnosti. Jednou z nich je nechat si postavit skleník, nicméně zaplatíte kromě materiálu i práci, ale zase se nebudete muset o nic starat a jen si říct místo kde bude stát. Skleník je rychle hotový. Další variantou je koupit skleník již hotový a poskládat si jej podle návodu.
Pokud jste kutilové či trochu manuálně zruční a máte na to čas, zvládnete si skleník postavit/sestavit sami.
Umístění
První věcí, kterou musíte udělat, je vybrat místo na zahradě, kde skleník bude stát a jaký materiál na ni použijete. Možností je buď to železná konstrukce a sklo, lehké slitiny a polykarbonátové pláty nebo dřevo a fólie. Skleník by neměl stát blízko budovy či stromu. Hrozí zde stín a zničení pod tíhou sněhu, spadaných větví a ovoce. Dále se vyhněte větrných místům, které od skleníku budou odvádět teplo. Vstup do skleníku by měl být na jih, aby v době nejsilnějších paprsků slunce zeleninu nespálilo a co nejvíce na něj svítilo slunce. Dále myslete na blízký zdroj vody kvůli zavlažování rostlin.
Stavba
Skleník není těžkou věcí, nicméně je dobré dát si pozor na pár věcí. Pokud si skleník koupíte, řiďte se dle návodu, ať jej pak nemusíte zdlouhavě rozebírat a znovu skládat. Pro některé skleníky je důležité vybetonovat základy, na které se celá konstrukce nasadí. Pokud však máte rovný povrch není to nutností. Pokud si na montáž sami nevěříte, nechte si skleník jak přivézt, tak smontovat. Montáž se pohybuje od 15 do 25% kupní ceny skleníku.
Výběr
Důležitým faktorem jsou otevírací okna a dveře. Pokud víte, že nebudete moci skleník v určitou dobu otvírat, pořiďte si skleník s automatickým otvíráním oken při dosažení určité teploty. Stojí od 600 do 1 200 korun.