Mnozí z nás přešli zpět na vytápění dřevem a s tím je spojena řada úkolů, které je potřeba zařídit. V první řadě se musíte postarat o to, aby bylo čím topit. To zařídíte buď tím, že si pokácíte stromy, pokud máte povolení na těžbu dřeva, nebo si ho objednáte.
I přes určité potíže s jeho přípravou, je topení dřevem stále ještě jedním z nejlevnějších způsobů, jak si v zimě vytvořit doma příjemné teplo. Bez ohledu na to, že si dříví musíme koupit nebo pokácet, pořezat a naštípat. Pro ten poslední úkon se už řadu let prodávají hydraulické štípačky na dřevo.
Ušetří čas i námahu
Jsou silní muži, co relaxují tím, že si vezmou sekeru a začnou štípat dříví. To pak, stále ještě v rámci relaxace, vyrovnají do úhledné hranice a ani se přitom nezadýchají. Tedy alespoň ve filmech to tak je, v reálném životě máte tolik práce kolem domu, že neplýtváme časem ani energií, ale využijeme sílu stroje.
Vybrat si můžete štípačku elektrickou nebo motorovou, horizontální či vertikální. Jakou si vyberete právě vy, záleží na vašich konkrétních požadavcích. Jestliže máte v kůlně, kde dříví zpracováváte, zdroj elektrické energie, můžete su pořídit elektrickou. Odpadne vám shánění pohonných hmot do motorové. Ta se hodí tam, kde nemáte přístup k elektřině.
Vertikální či horizontální?
Horizontální stroje se hodí pro špalky s průměrem okolo 20 cm, navíc jen občas. Nejsou příliš výkonné, ale na nějaké to polínko vystačí. Jestli potřebujete opravdový výkon, pořiďte si raději štípačku vertikální. Spodní stolice stroje zajišťuje držení štípaného kmenu ve správné poloze a pracuje jako protipól štípacího klínu. Je vhodná pro časté využití a zvládne i silnější špalky.
V současné době se na trhu setkáte i se štípačkou, která umí pracovat vertikálně i horizontálně, podle momentální potřeby uživatele. Je opatřená čtyřtaktním spalovacím motorem a přes čerpadlo vyvíjí takovou sílu, že si poradí se špalíky i s 30 cm v průměru.