Podénka (Tradescantia) neboli voděnka bývala hojně rozšířenou pokojovkou v domácnostech našich maminek a babiček. O to překvapivější je fakt, že dnes je tato velmi nenáročná rostlina poměrně vzácná.
Voděnka je původem z Mexika, ale u nás už dávno stihla zdomácnět. Je odolná a skromná a i když působí poněkud nenápadně, věřte, že si ji opravdu oblíbíte. Roste totiž rychle, takže brzy ozvláštní interiér svými převislými stonky plnými listů v barvách od sytě zelené, přes bílo-zeleně proužkovanými, žlutými či vespod červenými listy.
Voděnka roste jako z vody
Podénky jsou rostliny vhodné do závěsných nádob, mělkých keramických misek, ale i do klasických květináčů. Jestliže si přinesete od někoho řízek voděnky a nestihnete ji vysadit do substrátu, poroste vám celkem spokojeně i ve sklenici s vodou. Můžete ji pěstovat také hydroponicky.
K životu jí stačí dostatek vody a světla. Proto si pro voděnku připravte světlé stanoviště, případně i polostín, nestavte ji ale na přímé slunce. Jestliže máte voděnku v některé z barevných variant, ty potřebují světlejší místo.
K výsadbě použijte běžný substrát pro pokojové rostliny a ten po celou vegetační dobu udržujte rovnoměrně vlhký. V létě snese teploty vyšší, v té době je potřeba ji podpořit hnojivem. Na zimu omezte zálivku a přeneste rostlinu do místnosti s teplotou kolem 16 – 18 °C. Brzy na jaře vás starší rostliny mohou odměnit drobnými bílými květy.
Rozmnožování voděnky
Voděnka se rozmnožuje tím nejjednodušším způsobem, a to stonkovými řízky. Stačí dát odlomený stonek do sklenice s vodou a počkat, až pustí kořínky (což bývá dost rychle). Potom už jen zasadíte do vlhkého substrátu a počkáte, až zakoření. Pro dělení voděnek je nejvhodnějším obdobím jaro, ale pokud se vám povede kousek ulomit neúmyslně, i ten můžete znovu vysadit poté, co si pustí ve vodě kořínky.