Vinná réva je rostlina, kterou zná snad každý. Její plody, případně dobré červené či bílé víno snad okusil kdokoliv. Co byste však řekli na to, kdybyste si vinnou révu pěstovali u vás na zahradě. Není to nejjednodušší, ale na druhou stranu se nejedná ani o nic nejsložitějšího. Zkrátka budete-li mít dobrý přístup, můžete očekávat požadované výsledky.
Preference vinné révy v teplejších oblastech
Vinná réva potřebuje teplo a světlo. Ideální pro její pěstování jsou tedy teplejší, spíše níže položené oblasti. Typicky se jedná například v našich podmínkách o oblast jižní Moravy.
Víno by se mělo vysazovat do chráněných prostorů – myslíme tím například na stanoviště, kde nehrozí studené větry a kde se po většinu dne opírá slunce. Ideální je to u zídek na jižní nebo západní straně.
Vysazování sazenic na jaře nebo na podzim
Sazenice vinné révy je nejlepší vysadit buď na jaře, zhruba v dubnu nebo v květnu, případně potom na podzim. Mělo by se jednat o vysazování do předem připravených, zhruba třicet až čtyřicet centimetrů hlubokých děr, kam se vloží substrát v podobě kompostu – pozor na hnůj, který by mohl sazenici spálit.
Zálivka a hnojení
Stejně jako většina jiných rostlin, tak i ovocná rostlina vinné révy vyžaduje minimálně občasnou zálivku, v závislosti na průběhu roku. Víno by se mělo i přihnojovat – nejlepší je nějaké komplexní hnojivo, které obsahuje zvýšené množství draslíku, fosforu a vápníku.
Sestřihávání vinné révy
Vinná réva se má taktéž na jaře, přesněji řečeno na přelomu zimy a jara sestřihávat. Řez nebo střih by se měl provádět na dvě očka. Existuje však více metod a záleží také na tom, jak chcete víno pnout. Uvědomte si rovněž, že se jedná o plazivou rostlinu, která vyžaduje opěrné konstrukce. Sklizeň probíhá potom v závislosti na odrůdě na konci léta, případně na podzim!