Muškáty, nebo-li pelargonie, patří mezi oblíbené okrasné rostliny, které zdobí rok co rok naše obydlí. Jedná se obvykle o převislou rostlinu, vyšlechtěny však již byli i stromkové odrůdy muškátů. Jedna sazenice muškátu vydrží kvést po mnoho roků, základem je však správná péče – pěstování naštěstí není nikterak složité, základem je nepodcenit zazimování a potom přes léto dostatek světla, vody a živin.
Slunné a teplé stanoviště
Muškáty mají rády slunné stanoviště. Vyžadují teplo a dostatek přímých slunečních paprsků. Ve většině případů jsou muškáty sezónní venkovní rostlinou. Nejčastěji se umísťují na balkony, zídky, pergoly, případně na venkovní parapety oken.
Pravidelná zálivka a přihnojování
Důležitá je také po čas jara a léta pravidelná zálivka. Muškáty by měly být v době květenství zalévány téměř denně. Určitě však není dobré je přelít. Muškát vydrží i delší dobu bez zálivky, v takových případech se mu však nedaří a strádá – po zalití se však obvykle rostlina brzy vzpamatuje.
Neméně podstatné je rovněž přihnojování. Můžete použít například zakoupené preparáty, které jsou určeny buď pro dobu tvorby listů, nebo potom pro dobu, kdy muškáty kvetou. Nutno zmínit, že muškáty vydrží kvést celou letní sezonu, dlouho do podzimu – jsou však náchylné na mrazíky.
Přezimování v chladné místnosti
Muškáty byste měli na podzim umístit do chladné místnosti s teplotou okolo 10 stupňů. Na škodu není ani méně světla. Muškáty během zimního období zažívají vegetační pauzu, shodí listy a teprve na jaře je začnou opět nasazovat.
Během zimy kolikrát vyrostou podstatně do výšky, je tak dobré větve zkrátit a z odstřihnutých částí lze řízkováním vypěstovat další rostliny. Řízky se vysazují do hlinitopísčitého substrátu do nádoby s drenážním otvorem – za stálé a mírné zálivky velice rychle zakoření.