Maliny patří mezi nejchutnější ovoce. Pokud byste si na nich chtěli pochutnat i vy, není nic lepšího, než si je přímo na zahradě vypěstovat. Na konci léta tak budete mít několik týdnů na to, abyste si na nich mohli kdykoliv vám napadne pochutnávat – to je řeč o čerstvých plodech, maliny se samozřejmě dají i zpracovat. Maliny jsou vyšlechtěny v mnoha odrůdách, vybere si každý!
Pěstování malin nepředstavuje nic složitého. Jedná se o keříky, které vyrůstají v závislosti na konkrétním druhu až do výšky několika metrů. Některé odrůdy jsou také popínavé.
Slunné stanoviště a dostatek vláhy
Pro maliny je nejvhodnější slunné stanoviště s dostatkem vláhy. Je-li suché období, je dobré je především v době květenství a tvorby a zrání plodů zalévat. V žádném případě však maliny nesnáší trvale přemořenou půdu.
Co se týká půdy, maliny preferují kyselost v rozmezí 5,5 – 5,6 pH. Základní výživovou složkou je kompost, který lze doplnit vhodnými průmyslovými hnojivy – hnojení provádějte třikrát ročně, nejlepší je brzy zjara, potom v květnu a na závěr po sklizni.
Jednou plodící a opakovaně plodící maliníky
V aktuální nabídce malin lze pořídit buď jednou plodící rostliny, nebo opakovaně plodící rostliny. V obou případech je důležité vždy hned jakmile se po výsadbě rostlina chytne, zkrátit její stonek na 20-40 cm. V opačném případě by docházelo ke zbytečnému vysilování odnože.
U opakovaně plodících odrůd je důležité nejlépe zjara zastřihnout všechny slabší výhonky, u jedné rostliny maliníku postačí ponechat dvě až tři nejsilnější.
Choroby a škůdci
Maliny nejsou obvykle nikterak náchylné, přece jen se u nich můžete setkat s určitými, pro ně charakteristickými chorobami, případně škůdci. Jde nejčastěji o šedou hnilobu nebo mšice – těmto případům lze předcházet pravidelným ošetřováním prostřednictvím vhodných postřiků!