Majoránka je bylina, která se s oblibou nevyužívá pouze v kuchyni, jako dochucovadlo polévek, omáček a dalšího jídla. Jde o rostlinu, která má i blahodárné účinky na lidské zdraví. Pomáhá při zažívacích problémech, nevolnosti a při nechutenství. Působí rovněž proti rýmě a nachlazení. Majoránku si můžete bez jakýchkoliv problémů vypěstovat i na vaší zahradě – jde o nenáročnou bylinu, která přijde vhod i začátečníkům.
Výsev semen na konci dubna
Majoránka se vysévá na konci dubna do květináčů, nebo truhlíku za oknem, případně do pařeniště nebo teplejšího skleníku. Po zmrzlých mužích se potom vzrostlejší sazenice přesazují na záhon. Ideálně po 4 do jednoho trsu a na vzdálenost 15 cm – je třeba počítat s tím, že rostlina se značně rozroste.
Požadavky na půdu
Majoránka preferuje teplejší místo, které je chráněné před větrem. Co se týká půdních nároků, bylina bude benefitovat ve hnojené, úrodné půdě.
Zálivka a hnojení
Majoránka nevyžaduje příliš mokrou půdu, avšak ani sucho pro ni není nejlepším řešením. Zálivka by tak měla být přiměřená, v závislosti na počasí a množství srážek. Majoránku je možné přihnojovat organickými hnojivy, pokud je však zasazena v kvalitní půdě s dostatkem živin, můžete hnojení úplně vypustit.
Sklizeň v průběhu léta
Již začátkem léta je možné majoránku sklízet. Jednoduše budete sestřihávat nať. Pokud začne sklizeň brzy, lze očekávat, že bude v průběhu vegetačního období rostliny ještě jednou, zpravidla na podzim, zopakovaná.
Majoránka se potom využívá jak v čerstvém stavu, tak i sušená. Rozhodnete-li se ji usušit, neměla by teplota, při které se tak bude dít, přesahovat 40 stupňů.
Majoránku je možné pěstovat i v případě, kdy nemáte k dispozici zahradu. Nic vám nebrání, abyste tuto bylinu měli vždy po ruce v truhlíku, za oknem vašich interiérových prostorů bydlení.