Dá to hodně práce a musíte své zahrádce věnovat hodně času, aby byl výsledek podle vašich představ. Stejně jako ostatní rostliny, i ty popínavě potřebují péči a zásah nůžkami. Je ale nutné vědět, kdy se co dělá.
Jak na pnoucí rostliny
Ošetřování popínavých rostlin se liší podle toho, zda jde o druh, co se po konstrukcích pne sám, nebo jestli vyžaduje vyvazování. Rostliny, které se svými přísavnými terčíky pnou samy, téměř nevyžadují žádnou péči pouze občasné přihnojení, jestliže rostou v chudých půdách.
Jedná se o stálezelené popínavky jako břečťan, brslen, zimolez nebo ostružiník. S oblibou se vysazují u domu, protože tím, jak se pnou po domě, nezabírají skoro žádnou plochu, snižují hluk a prašnost z ulice. Samopnoucí druhy nemusíme řezat, jen usměrňujeme jejich růst.
U těch ostatních provádíme tvarovací řezy a u starších dřevin i řez zmlazovací.
Pravidelné řezy jsou nezbytné
Vyžaduje je většina kvetoucích popínavých rostlin, protože bychom se bez tohoto zásahu nedočkali záplavy květů, kvůli kterým si je pořizujeme. U druhů kvetoucích brzy na jaře, provádíme řez postranních větví krátce po odkvětu, u ostatních je to lepší zjara, kdy se můžeme zbavit i zmrzlých částí rostliny.
V období vegetačního klidu, po opadání listí, provádíme také keř zmlazovací, u hodně starých keřů ho provedeme raději v průběhu 2 – 3 let, aby zásah přežil.
Další péče o popínavky
Popínavky pravidelně přihnojujeme, nejlépe kompostem. Pokud organické hnojivo k dispozici nemáme, volíme plné minerální hnojivo, to přispívá k intenzivnějšímu růstu a bohatšímu kvetení.. Popínavé dřeviny přihnojujeme naposledy na konci léta, aby části rostlin, které díky dodaným živinám vyrazí, stihly ještě před zimou zdřevnatět a odolat mrazu.
Vláhu udržujeme přihrnutím posekané trávy nebo mulčovací kůry ke kořenům. Tak nebudeme muset často zalévat.
Nezapomeňte na vyvazování rostlin na oporu.