V zimě se našemu organismu často zasteskne po pořádném prohřátí. Skandinávské národy to už před stovkami let vyřešily saunováním, k nám se tento příjemný relaxační proces dostal až ve 20. století.
Dnes není neobvyklé, že si majitelé pozemků staví vlastní sauny u domu případně na zahrádce, vybírat můžou z několika různých druhů. Z nejznámějších zmiňme finskou saunu a parní lázeň, kterou můžeme mít doma každý z nás.
Finská sauna
Ve dřevem obkládané místnosti na sebe necháme působit teplotu od 85 do 95° C při vlhkosti vzduchu 10 – 20 %. Finská sauna je prověřenou klasikou, díky níž se vám z těla vyplaví škodlivé toxiny, prokrví orgány i kůži, posílí imunitu a pomůže vám zbavit se stresu. Z ozdravných účinků finské sauny jmenujme také například léčbu tzv. syndromu studených nohou.
Finská sauna s parním rázem
Typ sauny s využitím páry je výborný pro intenzivní prohřátí těla a významně zlepšuje jeho termoregulaci. Stále se však nejedná o parní saunu, jen o variantu sauny finské. Sauna s parním rázem je sauna, kde v pravidelných intervalech dochází k polévání rozpálených kamenů na kamnech vodou v cca pětiminutových intervalech, následně pak k rozfoukání horka po místnosti. Teplota se zde pohybuje mezi 80 – 90° C a vlhkost vzduchu je 10 – 30 %.
Parní lázeň
Parní lázeň s teplotou 40 – 60° C a s vlhkostí vzduchu kolem 90 – 100 % v kombinaci s různými bylinami, například s eukalyptem, je vhodná k léčbě astmatu či zánětu průdušek, pomáhá uvolnit dýchací cesty a zlepšuje odkašlávání. V kombinaci s peelingovou solí dokáže parní lázeň odstranit odumřelé buňky, omladit pleť, vyčistit póry i pomoci s léčbou akné. Tento druh saun lze využít také při léčbě revmatismu a dalších potíží pohybového aparátu. Sportovcům pomáhá při regeneraci namáhaných svalů a kloubů.
Tyto sauny bývají obvykle obložené keramickými obklady, nikoliv dřevem.