Jestli vás při malování zaskočily staré nánosy latexové barvy, víte, jak nepříjemné se s nimi popasovat. Malba na latexu nedrží a odstranit ho mechanicky je hodně pracné a zdlouhavé. Nezbývá, než zkusit některý z následujících tipů.
Práce pro opalovací pistoli
Starou latexovou vrstvu můžeme odstranit pomocí horkovzdušné pistole, u níž můžeme regulovat teplotu. Žádoucí je nad 200° C, příliš vysoká teplota ale může způsobit hoření latexu. Je lepší začínat na nižší teplotě a postupně přidávat,vyhneme se tak nepříjemnému překvapení v podobě vrstvy hořlavější barvy pod latexem. Nezapomeňte, že jde o práci zdraví nebezpečnou a použijte ochranné pomůcky.
Můžete zkusit chemii…
Dnes jsou už běžně k dostání speciální odstrańovače latexových nátěrů, na vás je jen vybrat si ten konkrétní. Podle potřeby si můžete vybrat takové, jejichž zbytky lze odstranit omytím vodou, neobsahují parafin ani žádné mastné složky. Obvykle odstraňovače způsobují zpuchření povrchu a ten jde následně snadno sundat. Jejich velkou výhodou je, že zasahují pouze vrchní část nátěru, takže šetří základní materiál.
Odstranit nátěr z dřevěných podkladů můžete i hydroxidem sodným, neboli louhem. I ten je k dostání v drogeriích v podobě drobných peciček, často se používá k uvolňování odpadů. Roztok hydroxidu sodného nanesete na natřený povrch a necháte chvíli působit. pak jde celkem snadno mechanicky odstranit.
…nebo zkusit babské rady
Podle rad našich předků, stačí na latex ocet. Připravíme si roztok z litru octa a půl litru vody, zahřejeme ho na 70° C a poté naneseme na nátěr. Ten by měl nabobtnat a snadno mechanicky odstranit.
Ještě jednodušší řešení by mělo být omytí roztokem z mýdla s jelenem. Po aplikaci nechte působit, potom by měl jít snadno dolů pomocí špachtle. Jestliže drží,použijte drátěný kartáč nebo speciální škrabku. Ale to už jsme opět u pracného mechanického odstraňování.