To, že se vám doma usadila plíseň, poznáte snadno: na stěnách na vlhkých místech se objeví tmavé flíčky. Také začernalé spáry obkladů, tmavý kruh kolem vodovodní baterie…to všechno je plíseň. A ta je toxická a zdraví nebezpečná.
Vdechování plísňových spor způsobuje různé respirační problémy a jiné zdravotní komplikace. Může také vyvolávat alergie. Rýma, pálení očí, kašel či problémy s dýcháním, případně vyrážka na kůži, to vše jsou průvodní projevy začínající kontaminace plísněmi v bytě. Časem mohou přijít závažnější problémy způsobené plísňovými sporami,například časté bolesti hlavy či zvýšená,, ničím nevysvětlitelná únava.
Jak se plísně zbavit
Jestliže objevíte plíseň jen na malé ploše, nejlépe se osvědčí speciální postřik proti plísni, například Savo. Napadené místo postříkáme čímž plíseň ihned zlikvidujeme. Pokud nechcete použít komerční prostředek na bázi chemie, pomůže některá ze známých domácích dezinfekcí: ocet, soda nebo peroxid vodíku. Pokud aplikujete některou z nich na místo zasažené plísní, po několika minutách po ní není ani stopy.
Na plíseň je účinný také ozón, proto je vhodné mít čističku vzduchu s výrobou ozónu, zvlášť jestli umí zbavovat interiér vzdušné vlhkosti.
Když najdete plíseň na zdi
Než přistoupíte k sanaci zdiva, je nutné zjistit příčinu. Může jít jen o špatné odvětrávání vlhkosti a nedostatečné vytápění, může jít ale o problém mnohem větší, od vzlínání vlhkosti od základů, přes špatně osazená okna, po poruchu vodovodního řádu ve zdi.
Teprve až odhalíte a napravíte důvod vzniku plísně, můžete se plísně zbavit definitivně. Nejprve aplikujte fungicidní přípravek a nechte nejméně den působit. Aplikujte ho směrem do středu, aby se spóry plísně nerozlétly na další části zdi. Druhý den stěnu navlhčete a špachtlí seškrábněte. Neškrábejte ji na sucho, opět hrozí, že se spóry rozletí do místnosti.