Třídění odpadu patří k modernímu způsobu života stejně, jako fitness nebo zdravá výživa. Víme ale opravdu o třídění všechno, co potřebujeme vědět? Na některé otázky se vám pokusí odpovědět tento článek.
Proč vlastně třídíme?
Ročně na naší planetě vytěžíme kolem 70 miliard různých materiálů. Spoustu z nich spotřebujeme na obalové materiály, které následně vyhodíme. Některé z nich ale nemusí nutně být jen na jedno použití, můžeme je vrátit do oběhu – recyklovat.
Jaký materiál se dá recyklovat?
Recyklovat se dá hodně věcí každodenní spotřeby: textil, barevné kovy, starý papír, sklo i plasty. Tyto materiály je proto nutné oddělit od komunálního odpadu, aby mohly být dále využity.
Co přesně třídíme?
Na mnoha místech naší republiky stojí kontejnery čtyř barev: modrý na papír, žlutý na plasty, zelená na sklo a oranžová na nápojové kartony. Tyto materiály můžeme vrátit zpět do výroby a snížit tak dopad výroby obalového materiálu.
Co ještě nepatří do komunálního odpadu?
Zvlášť bychom měli likvidovat železo, barevné kovy, ty odvážíme do sběrny, a baterie, které odnášíme na označená místa, odkud putují k bezpečné likvidaci. Obvykle jsou to prodejny, kde si můžete baterie koupit.
Na co jsou hnědé popelnice?
Na ulicích se také objevují hnědé kontejnery na bioodpad, i ten se dá využít dále. I když už je to opravdu velký zásah do komfortní zóny, najdou se mezi námi lidé, díky nimž je komunálního odpadu o pár tun ročně méně.
Opravdu to má smysl?
Česká republika patří k nejlepším pokud jde o třídění materiálu, vrátili jsme zpět do oběhu skoro 794 000 tun odpadu. Přesně tolik jsme ušetřili přírodních zdrojů. Do společného úsilí se zapojilo už 72 % Čechů.
Musím vymýt lahve, než je odnesu do kontejneru?
Pokud je umýváte jen proto, že je nesete do kontejneru na sklo, pak to děláte zbytečně, pár kapek nápoje na dně skleněné lahve nic neovlivní. Jestliže je doma schováváte delší dobu, než je jednorázově vynesete, má mytí smysl – zbytky v lahvích obvykle kvasí a přitahují hmyz do domu.
Co se děje s netříděným odpadem?
Všechen komunální odpad končí na skládkách nebo ve spalovnách. Díky třídění odpadu je ho o dost méně.