Neodymové magnety jsou nejsilnějšími pernamentními magnety, které mohou teoreticky unést za ideálních podmínek až 1300 násobek vlastní váhy, ačkoliv v praxi je toto číslo z důvodu bezpečnosti a neideální podmínek mnohem nižší. I tak jsou nejsilnějšími magnety, které v současnosti existují, a běžně mají nosnost 25 až 50 vyšší, než je jejich váha.
Co se v nich skrývá?
Neodymové magnety (FeNdB) se vyrábí spékáním (sintrováním) velmi jemně rozemletých substancí (neodymu, železa, boru a dalších příměsí jako praseodymu a dysprosiumu), neboť jejich přímé slévání není možné. Jejich základní chemický vzorec bez příměsí je Nd2Fe14B. Jsou velmi náchylné ke korozi a proto je třeba jejich povrchová úprava, například poniklování, pozinkování, nebo jejich ošetření speciální pryskyřicí.
K čemu všemu se používají?
Neodymové magnety jsou nejsilnější volně prodejné magnety na trhu. V praxi vytlačily použití jiných druhů magnetů, především ferritové a magnety AlNiCo. Jsou všude kolem nás, používají se například pro pohyb zápisových hlav v počítačových harddiscích a mobilních telefonech, ve sluchátkách a reproduktorech, v kuchyňských zařízeních, pračkách, myčkách, v magnetických hračkách, v zámcích, v elektromotorech a ve spoustě dalších případech. Také umožnily velký rozvoj na poli medicíny v oblasti magnetické rezonance, ale i chirurgicky pro protidávicí systémy, kterýma se léčí GERD (Gastroezofageální reflux). Také se používají pro magnetické implantáty, které umožňují zvedání malých objektů. Toto použití je prozatím ale experimentální a spíše na poli různých body-modifikací.
Kde je sehnat?
Pokud k něčemu neodymové magnety potřebujete, například pro zvedání předmětů nebo pro výrobní procesy, můžete je sehnat například na eshopu ABCmagnet. Můžete si vybrat ze spousty nabízených tvarů a velikostí, nebo si na zakázku vyrobit přesně takové magnety, jaké potřebujete.
Zdroj náhledových obrázků: ABC magnet