Patříte k těm, kteří myjí okna pomalu každý týden, nebo jim dopřejete důkladnou očistu 2 -3 krát ročně? Přiznám se, že patřím do druhé skupiny. Naštěstí to díky žaluziím a záclonám vlastně nikdo nepozná, ta okna stále vypadají dobře.
Ale na jaře, po dlouhé zimě, a pozdě na podzim, když už se blíží vánoce, ale ještě není mrazivo, je ten správný čas na mytí oken. Tahle dvě období jsou vhodná právě proto, že voda při mytí nezamrzá, což by komplikovalo dolešťování skel, a není ani příliš vedro, díky němuž okna rychle schnou a zůstávají na něm špinavé šmouhy.
Jak umýt okna rychle a efektivně
Kolem mytí oken se točí tolik dobrých rad a zaručených tipů, ale ten opravdu správný postup asi neexistuje. Někdo prostě myje roztokem škrobu, někdo octem, někdo zásadně čistou vodou bez saponátu. Jak to dělají profesionální úklidové firmy?
Do kýble s vodou nalijte trochu saponátu nebo prostředku na bázi mýdla. Nedávejte si ho do vody moc, abyste ho nemuseli z oken pracně smývat na několikrát. Začněte nejdříve mytím rámů. Pokud máte okna posuvná, s drážkami, na vyčištění všech škvír jr nejlepší starý kartáček na zuby.
Teprve když jsou čisté rámy, vyměňte si vodu a umyjte skla. Jestliže jsou mastná nebo zakouřená, přidejte vody trochu octa nebo čpavku. Skla nejprve očistěte houbičkou, potom ho stěrkou zbavte vlhkosti. Po každém tahu stěrku utřete do hadříku, tak si na okno nepřenášíte špínu zpět.
Leštit ano nebo ne? A čím?
Takto vyčištěná okna už většinou nepotřebují leštit. Jestli přece jen najdete šmouhu, doleštěte sklo suchým měkkým hadříkem nebo novinovým papírem. Naše babičky měly na leštění skla schovaný kousek jelenice, my ji dnes můžeme nahradit utěrkou z mikrovlákna.
Náš tip: Když zbavujete okno vody stěrkou, dělejte z jedné strany tahy vertikálně a z druhé strany horizontálně. Jestli se objeví nějaká ta šmouha, ihned víte, z které strany okna je.