Někdo ani v horkých letních dnech nepije chlazené nápoje, já patřím k těm, koho osvěží jedině něco hodně studeného, nejlépe s pořádnou porcí ledu. Jak ale zajistit přísun ledových kostek, když máte mrazák malý nebo plný? Vyzkoušejte výrobník ledu.
Léto, barevné drinky s deštníčkem a pořádná hromádka ledu ve sklenici prostě k sobě neodmyslitelně patří. A když budete mít při ruce domácí výrobník ledu, nebudete už nikdy řešit, že vám došel led.
Jak si výrobník ledu vybrat
Asi nejdůležitější, co o výrobníku ledu potřebujeme vědět, je kolik ledu dokáže vyprodukovat. Obvykle se tato informace uvádí v objemu ledu vyrobeném za 24 hodin. Jestliže jste spíše samotáři potřebujete zásobu ledu jen pro sebe, bude vám asi stačit menší výrobník, na cca 5 – 8 kg ledu/den. Pokud rádi často pořádáte párty pro přátele, je lepší zainvestovat do většího výrobníku, k dostání jsou takové, které vyrobí i 10 – 15 kg/den.
Chlazení vodou nebo vzduchem?
V současné době se můžete setkat s přístroji, kde je chladícím médiem buď vzduch nebo voda. Každý z nich má své výhody i negativa. Výrobníky s chlazením vodou jsou méně hlučné, lépe se čistí a okolní teplota je vůbec neovlivňuje. Bohužel má mnohem větší nároky na energii. Výrobníky chlazené vzduchem jsou levnější a mají nižší náklady na provoz, potřebují ale dostatek místa, navíc se nehodí do prostorů, kde je příliš teplo. Jsou i náročnjší na čištění a údržbu.
Objem nádoby na vodu
Pro standardní rodinu stačí menší výrobníky s objemem nádoby na 2,2 l vody. Ty zvládnou vyrobit devět kostek za 10 minut, což je dostatečné množství pro ochlazení několika nápojů. Nádoby na vodu o obsahu 4,5 litru jsou schopny zásobovat menší dav – vyprodukují kolem 15 kg ledu za den.
Při výběru jistě bude rozhodovat i spotřeba vody a energie, materiál použitý na výrobník a s ním spojené nároky na údržbu, nebo také velikost ledových kostek. Důležité pak jsou i rozměry přístroje, zvlášť pokud máte malý byt a místa není nazbyt.