Bylinková spirála je v podstatě suchá zídka vedená do spirály, díky níž můžete na malém prostoru pěstovat více rostlin najednou. Navíc, díky orientaci do všech světových stran, můžete vytvořit rostlinám různé mikroklima – slunné i stinné stanoviště, suché i vlhké, teplé a chladnější stanoviště.
Na vyústění spirály by měl navazovat zdroj vody, nějaké menší jezírko. Díky vodní ploše bude spodní část vlhčí a chladnější oproti suchému a teplejšímu vyvýšenému středu spirály.
Materiál na stavbu
Na stavbu základní zídky můžete použít kámen nebo cihly, případně trámky z ošetřeného tvrdého dřeva. Na výplň si připravte zeminu, kterou podle potřeby budete promícháte v různém poměru s humusem, pískem, případně i s jílem. Je třeba, aby nahoře byla zemina hodně propustná, zatímco dole u základny je půda spíše humóznější a výživná (například díky použití hlíny z kompostu).
Protože vrstva hlíny bude vysoká jen cca 30 cm, vnitřek spirály vyplňte vrstvou drcených cihel, klestí, případně jiného netoxického drenážního materiálu. Tím si střed spirály dostatečně zvednete a odvedete přebytečnou vlhkost mimo kořeny.
Tipy pro osázení bylinkové spirály
Bylinková spirála by měla být vždy točena doprava, proti směru hodinových ručiček. Úplně vespod budou rostliny, které potřebují vlhko a výživu, směrem nahoru budete postupně sázet rostliny s nižšími nároky na vlhko, ale naopak teplomilné. Střídat je budete také podle potřeby množství světla či stínu.
Úplně dole, v blízkosti jezírka je nejvhodnější místo pro mátu, dále pak se bude ve spodní části dařit šťovíku, měsíčku nebo lichořeřišnici. Do střední hlinité části je dobré vysadit petrželku, heřmánek, pažitku, meduňku nebo koriandr. Nahoře, v nejteplejší a nejsušší části je místo na středomořské bylinky jako jsou bazalka, oregano, tymián, rozmarýn, levandule, majoránka a šalvěj.