Při pěstování rajčat někdy narazíte na choroby, které postihují obecně lilkovité rostliny, k nimž se rajčata spolu s lilky a paprikami řadí. Je dobré vědět, s čím se můžete setkat, ať víte, jak se kterou nemocí bojovat.
Rostliny rajčat se mohou také potýkat se škůdci, k těm nejčastějším patří mšice, molice, svilušky, třásněnky, ale i slimáci (včetně plzáka španělského). Pokud jde o choroby, u rajčat se mohou vyskytnout virózy, nemoci bakteriální i napadení houbami.
Plíseň rajčatová
Mezi časté a velmi nebezpečné nemoci rajčat patří plíseň rajčatová (i bramborová). Ta napadá všechny nadzemní části rostliny včetně plodů. Poznáte ji podle šedozelených vodnatých skvrn, které se rychle rozrůstají a hnědnou. Na listech jsou tyto skvrny nejčastěji na okrajích, ty postupně zasychají. Proti plísni zabírá chemická ochrana, ale v době postupné sklizně je to těžko realizovatelné, proto raději napadené rostliny odstraňte a zlikvidujte (ne na kompost). Na dozrávající rajčata lze využít bylinný výluh, který se vyrábí především ze šalvěje. Tento výluh podporuje správný růst rajčat a tvorbu plodů, zároveň zvyšuje odolnost rostlin před nebo v době výskytu plísně rajčatové.
Alternariová skvrnitost rajčete
Hnědé skvrny na listech a stoncích, případně velké černé propadlé skvrny na plodech (převážně v okolí stopky) jsou příznaky alternariové (hnědé) skvrnitosti. Nemoc se šíří větrem a deštěm, dokáže přezimovat v osivu, napadených zbytcích i v lilkovitém plevelu. V případě výskytu choroby použijte vhodný postřik, například přípravek Rovral Flo. Nejúčinnější je v tomto případě prevence, především spolehlivé osivo a likvidace zbytků rostlin po sklizni mimo kompost. Právě s ohledem na šíření nemocí není vhodné lilkovité rostliny kompostovat.
Svinování listů
Jestliže si na rostlinách všimnete, že se listy podélně svinují jedná se o důsledek některých pěstitelských chyb. Buď je na vině přehnané vylamování listů, přehnojení dusíkatými hnojivy nebo nepravidelná zálivka. Náprava je v tomto případně celkem snadná – vyvarovat se těchto chyb.