Milujete čerstvé květiny a vždy má ve vašem domově čestné místo váza s kyticí? Přestaňte si kupovat předražené pugéty, ale naučte se je vázat sami jako profesionální florista.
Čerstvé květiny jsou základ
Abyste si mohli doma vyrobit nádherný pugét, jenž bude vypadat jako uvázaný od floristy, potřebujete k tomu čerstvé květiny. Aby vznikla bohatá a pestrá kytice, budete potřebovat minimálně tři druhy květin. Než se ale vydáte do obchodu, nastudujte si, na co si musíte dát pozor a mít při jejich výběru na paměti. Tím prvním bodem je čerstvost. Květiny, jež mají to nejlepší za sebou, by vám ve váze již dlouho nevydrželi. Raději tedy volte takové, které teprve vykvetou a mají nepoškozený stonek. Je na vás, zda chcete svou kytici doplnit o zelený element nebo si sestavíte pugét pouze z květin.
Rozhodněte se pro barevnou kombinaci
Aby výsledná kytice nebyla přeplácaná a příliš chaotická, držte se při výběru jednoho barevného schématu. Pokud chcete vytvořit pugét, který bude veselý a hravý, zkombinujte spolu teplé barvy, například žlutou, oranžovou a červenou. Máte-li radši studené tóny, zaujme vás kombinace fialové a modré. V případě, že máte oblíbenou jednu barvu, slaďte spolu více jejích odstínů. Jakmile se rozhodnete pro barevné schéma, vyrazte do obchodu pro čerstvé květiny. Do malé vázy vám postačí sedm až deset květin, do střední patnáct až dvacet a pokud si chcete uvázat skutečně nepřehlédnutelnou kytici, kupte si bez obav více jak 25 květin. Na lichý a sudý počet přitom nekoukejte.
Příprava květin
Jakmile se vrátíte domů z obchodu s náručí plnou květin, nastává čas na jejich přípravu. Jednotlivým květinám ustřihněte stonky pod úhlem 45 stupňů a také zbavte květiny přebytečných listů, uschlých květů a dalších částí, které jsou poškozené či nevzhledné. Jakmile budete mít hotovo, ponořte květiny do kbelíku s vodou a připravte si vázu, do které budete chtít pugét naaranžovat.
Sestavte základ kytice
Jakmile budete mít vše připravené, můžete se pustit do práce. S tvorbou pugétu začněte od středu a sáhněte po těch nejzajímavějších květinách, které jsou zároveň nejvýraznější. Pokud do své kytice chcete přidat zeleň v podobě eukalyptu či kapradí, zahrňte ho do základu. Nezapomeňte ovšem na to, že také u zeleně je nutné seříznout stonky a odstranit poškozené a nevzhledné lístky.
Dokončení kytice
Jakmile budete mít základ kytice hotový, čeká vás ta jednodušší část, jež spočívá v tom, že budete okolo ní přidávat další květiny. Postupujte tak, že základ budete držet v jedné ruce a tou druhou budete přidávat další květiny pod mírným úhlem tak, aby došlo ke křížení stonků. Po každé přidané květině základ mírně otočte ve směru hodinových ručiček. Právě otáčením totiž docílíte toho, že základ pugétu bude skutečně základ a ze všech směrů bude obklopen dalšími květinami. Až budete mít kytici hotovou, svažte ji obyčejným provázkem nebo floristickým drátkem.
Finální úprava
Než kytici ponoříte do vázy, nezapomeňte ještě naposled zkrátit stonky tak, aby měly všechny stejnou délku. Pokud chcete, můžete ji na závěr zabalit do dekoračního papíru, čímž ji dodáte moderní vzhled.
Jakmile svou kytici položíte do vázy s vodou, rozhodně tím vaše práce nekončí. Aby vám květiny vydržely co nejdéle čerstvé, vyměňujte jim každý den vodu a také je položte na místo, kde na ně nebude pražit slunce. Tím by totiž došlo k předčasnému uschnutí květin a vy byste se ze svého pugétu skutečně radovali jen pár dní. Jakmile si vytvoříte svou první kytici, zjistíte, že to není nic těžkého.
Zdroj textu: www.bhg.com, www.npr.org
Zdroj foto: www.freepik.com