close

[dropcap] Ž [/dropcap] ádost patří mezi základní dokumenty, které v písemném styku s úřady, společnostmi a ostatními institucemi figurují. Styl, kterým se píše, se nazývá administrativním – je věcný, výstižný a samozřejmě by měl být gramaticky správný. Některé subjekty mají pro konkrétní žádosti vytvořené formuláře, které stačí jen vyplnit.  Pokud ale takovou žádost potřebujete napsat sami, shrňme si body, kterých byste se měli držet.

žádost

Co má žádost obsahovat?

Měla by být psaná na počítači (nebo psacím stroji, ačkoliv už to příliš běžné není), a co se rozsahu týče, měla by vystihovat pouze důležité skutečnosti. Obsahovat by tedy měla jen fakta a konkrétní požadavek. Lidé žádají o různé věci – například o práci, o uznání vzdělání, o vydání informace, o prodloužení lhůty a podobně. Proto je dobré dodržovat základy formy písemné komunikace. Nejprve tedy uvedeme své jméno a příjmení, kompletní adresu, případně i datum narození. Následně označíme příjemce a adresu organizace, kam je žádost směřována. Pokud žádáte o cokoliv, co se týká řízení, které má své číslo jednací nebo spisovou značku, uvedeme tento identifikační znak. Předmětem bude skutečnost, o kterou žádáme – tedy například „Žádost o prominutí přijímacího řízení.“ Následně v krátkosti popíšeme situaci, o kterou se jedná, tedy hlavně to, proč o cokoliv žádáme a na základě čeho žádáme.  Na konec je vhodné poděkovat za kladné nebo včasné vyřízení žádosti, připojit místo a datum sepsání a vlastnoruční podpis. Bez chybějícího podpisu žádost nemůže být řadou institucí vůbec přijata k vyřízení.

Dejte si pozor na…

Dávejte pozor na oslovení. Pokud píšete obecně instituci, oslovte ji „ Vážení“, pokud konkrétnímu člověku, oslovte ho jeho funkcí nebo titulem. Pokud vám ani jedno není známo, postačí „Vážená paní, nebo vážený pane“.  Za oslovením udělejte čárku a další text pište na nové řádce s malým počátečním písmenem. Text rozložte opticky rovnoměrně a v textovém editoru ho zarovnejte vlevo. Na konci, za „s pozdravem“, nepište čárku.

Hodně štěstí při vyřizování!

Tags : Praktické radysepsání žádostiŽádost

The author Stefan Tichy

Leave a Response