close
stavba-strecha

Stavba nebo rozsáhlejší rekonstrukce domu většinu lidí zaměstná natolik, že se prostě najdou body, na které nepomyslí. V danou chvíli se prostě nezdají být tak důležité a snadno pak zapadnou až na dno povinností a náležitostí, které byste běžně neopomněli. Pojďte se podívat na pár tipů, na co byste neměli při stavbě domu zapomenout.

Pozor na to, čím chcete topit

Samozřejmě, že když stavíte nový dům nebo provádíte rozsáhlou rekonstrukci již předem víte, jaký zdroj tepla budete chtít používat. Jedná se však spíše o přidružené otázky, především zda máte pro kotel či jiný agregát vyčleněný odpovídající prostor.

V případě, že se rozhodnete topit dřevem, peletami či jiným palivem je nutné mít také vymezený prostor, který bude pro tyto účely vhodný. Měl by být dobře odvětrávaný a zároveň suchý. Jak jistě víte, třeba zplynovací kotle na dřevo mohou být příliš vlhkým dřevem poškozeny. Pokud jste se rozhodli pro vytápění plynovým kondenzačním kotlem, musí být kotel umístěn v suchém a bezprašném prostředí, čehož bývá problém dosáhnout například ve sklepních prostorech nebo poblíž garáže.

Další velmi oblíbenou variantou, hlavně kvůli rostoucím cenám energií jsou pak automatické kotle na pelety. Samotné kotle nejsou na prostředí příliš náročné, ale pozor si musíte dávat hlavně při skladováním vlastních pelet. Ačkoli jsou ty nejkvalitnější pelety dokonale vysušeny a jednoduché na skladování špatně snáší vlhkost. Je tak vhodné na ně vybudovat prostorný a zároveň suchý zásobník. Oproti zplynovacím kotlům na dřevo mají mnohem jednodušší údržbu. V porovnání s kondenzačním plynovým kotlem jsou pak automatizované kotle na pelety mnohem bezpečnější.

Pozor na bezpečnostní normy

I když vyřešíte bezpečnost vytápění je vhodné zamyslet se nad řadou bezpečnostních norem, abyste dosáhli na výhodnější pojištění nemovitosti i domácnosti. V případě, že jste se nad touto otázkou ještě nepozastavili je opravdu nejvyšší čas. Většina lidí přeci jen staví domy z prostředků, které jsou aspoň částečně čerpány z úvěrů ze stavebního spoření nebo hypoték, kde je pojištění povinností. Pojistit si však nemovitost jen na částku, kterou vyžaduje banka nebo stavební spořitelna je poněkud nezodpovědné, protože v případě jakékoli katastrofy můžete skončit bez střechy nad hlavou.

Pojistky, které se vážou k těmto typům úvěrů, totiž primárně banky, aby dostaly prostředky, které vám na výstavbu nebo rekonstrukci půjčili. Vy tak zůstanete sice bez dluhu, ale nic vám nezbude. Nechte si tak pojistit nemovitost na její reálnou hodnotu, abyste získali nějaké pojistné plnění i vy. K této pojistce se však váží určité povinnosti, které vycházejí z platných norem, které se týkají třeba elektroinstalace nebo umístění požárních hlásičů. I kdybyste bez splnění těchto podmínek pojistku někde dokázali uzavřít, pojistné plnění by pak bylo výrazně kráceno.

Totéž pak platí o povinných revizích kotle nebo spalinových cest. Do budoucna tak pamatujte na to, že je nutné si všechny doklady o těchto kontrolách schovávat, nejlépe v elektronické podobě.

Kromě pojištění nemovitosti je pak vhodné se zamyslet i nad pojištěním domácnosti. Pojištění nemovitosti totiž kryje škody způsobené pouze na vlastní nemovitosti ne však na jejím vybavení. Pokud si myslíte, že je to zcela zbytečné zkuste si na chvíli sednout a sepsat si hodnotu všech věcí, které v domě jistě budete mít. Sporák, televize, pračka, počítač, kuchyňská linka apod. Určitě se dostanete na částku více než 100 000 Kč, kterou byste museli v budoucnu ze svých prostředků znovu sami vynaložit.

Zdroj náhledového obrázku: Adobe Stock

The author Dalibor Navrátil

Leave a Response