Oblíbené malinové keře volně rostoucí v přírodě si získaly místo i na našich zahrádkách. Jejich pěstování není nijak zvlášť náročné, i vy si můžete vypěstovat vlastní maliny.
Ačkoliv má maliník radši místa polostinná, potřebuje hodně slunce, aby hojně kvetl. Vysazuje se vždy do vlhčí, vzdušné, lehce humózní půdy. Keře byste měli sázet v dostatečné vzdálenosti od sebe, aby měly dostatek prostoru, až se vám maliníky rozrostou. V případě, že je nesázíte někam k plotu, je vhodné jim pořídit oporu, stačí kůl, drátěnka či nějaký plůtek.
Maliník neokopávat
U těchto keřů, je vhodné místo okopávání zvolit variantu mulčování. Jde o to, že při okopávání maliníku byste narušili jeho kořeny, které jsou uložené těsně pod povrchem půdy. Tam se nacházejí i pupeny, ze kterých následující rok vyrůstají nové výhony maliníku. Mulčování je pro keř malin na vaší zahradě stejné, jako pro maliník ve volné přírodě opad podzimního listí z okolních stromů.
Proč mulčovat
Mulčování šetří práci i čas, chrání půdu před vysoušením od slunečních paprsků a snižuje tak potřebu zálivky. Na druhou stranu mulč chrání zeminu před silným deštěm, povrch půdy se nerozbahní. Půda je díky tomu odolnější vůči houbovým chorobám a zůstává kyprá a vzdušná. Díky mulčování vám dokáží rostliny růst tam, kde se jim dříve nedařilo.
Pozdní jaro je na mulčování ten správný čas. Půda už bývá od jarních paprsků dostatečně prohřátá, ale přesto ještě udržuje zimní vláhu a plevel se zatím nestihl rozrůst.
Důležité je, než dáte maliníku vrstvu podestýlkylky, půdu pořádně nakypřit, aby byla dostatečně provzdušněná, popřípadě zbavit záhon plevele. Na mulčování malin se doporučuje sláma, dobrý je i kompost či humus. Vrstva by měla být kolem 10 cm. Mulčování se doporučuje aspoň prvních pár let, než se maliník opravdu nerozroste natolik, že plevel už nebude mít žádnou šanci.