close

Mulčovací kůra na záhon je přírodní produkt, který je praktický a zároveň plní dekorativní funkci. Jedná se o nařezanou a drcenou kůru z jehličnatých stromů: borovice, smrk, modřín. Kůra plní bezesporu dekorativní funkci, ale rovněž zamezí prorůstání plevele a chrání rostliny před mrazem. Díky kůry se půda tak nevysušuje a tudíž přispívá k udržení vláhy. V případě aplikace mulčovací kůry při výsadbě zeleně, výrazně zvýšíme uchycení rostlin. Kůra zamezuje odpařování vody a udržuje půdu stále vlhkou.shutterstock_185038850

Na co si dát pozor

Obezřetní však musíme být u čerstvé kůry přímo z lesa. Může obsahovat látky, které zahradní rostliny nemají rády. Kůry dovážené přímo z pily bývají neprotříděné a neupravené. Taková kůra pak na záhonech nepůsobí hezky a přináší další nevýhody. Vysoký obsah dřeva a nedostatek odpovídající frakce způsobují, že kůra nemá vlastnosti, které se od ní očekávají. Prosypávání kůrou patří mezi nejrozšířenější ochranu vysázených rostlin, keříků i stromů. Mimo jmenovaných výhod – dekorace, závlaha, chrání před plevelem, navíc kůra odděluje záhony od travnatých ploch. Jde o ekologicky nejvhodnější materiál.

Jak mulčovat

Vesměs se mulčovací vrstva aplikuje ihned po výsadbě rostlin do očištěného záhonu. Hlavním důvodem je, aby se předcházelo výskytu plevelu. Mulčovací kůru je však možné pokládat do již založených záhonů, ale je nutné ho předem pořádně vyplet.

Péče o mulčovací kůru

Opatrní musíme být u málo propustné zeminy. Může totiž docházet k přemočení substrátu pod mulčem, což způsobí zahnívání kořenů. Zabránit tomu lze kontrolou před zaléváním záhonu. Vhodné je sem tam mulčovací kůru prohrábnout a upravit. Hmyz ukrytý v kůře může lákat ptáky a ti pak kůru nezbedně rozhrabují. Počítejte s tím, že po první aplikaci kůry na záhon, po určité době sedne. Bude nutné postupně kůru na záhon opět doplnit. Proto si nechejte raději něco v zásobě. Nezalévejte kytky proudem vody, aby se kůra neodplavila. Navíc by hrozilo smíchání kůry se zeminou, což by nebylo dobré.

Tags : mulčovací kůraplevelzahradní rostliny

The author Gabriela Kortova

Když dojde na to popsat druhé lidi, jde nám to velmi snadno. Ovšem pokud má člověk popsat sám sebe je to složitější. Začnu tedy tím nejzákladnějším. Jmenuji se Gabriela a jsem 72 ročník, takže už něco pamatuji :) Největším žroutem mého času je psaní článků a já jsem za to moc ráda. Pořád je toho spousta, co se člověk může učit. Mimo jiné si snažím vymezit čas pro sport a ruční tvorbu.

Leave a Response