Mšice a molice. Hrůza všech pěstitelů rostlin jakéhokoliv druhu. Život tohoto broučka spočívá v parazitování na rostlinách, kde sají jejich šťávy.
Jak je poznat
Jde o okřídlený hmyz, ale umí i skákat. Jsou zkrátka multifunkční, aby jste je nedostali tak snadno. Na listy vypouštějí lepkavý výkal. Jsou známým a hlavním přenašečem chorob rostlin.. Vajíčka jsou proti postřiku odolná a tak není úplně snadné je vyhubit.
Pár rad jak na ně
Postřiky jsou určitě dobrou volbou, ale musí se střídat!
- Proti těmto škůdcům existuje řada přípravků. Zkuste přípravek Plenum. Abychom se jich zbavili na rajčatech, okurkách, bramborech, paprice, salátu, květáku, celeru, jahodníku, ale i na okrasných rostlinách. Jeho kouzlo vysoké účinnosti tkví v látce pymetrozin. Působí proti všem stádiím mšic i molic. Rostlina přípravek přijímá zelenými částmi a hned po aplikaci se dostává do celé rostliny. Hubí i hmyz, který je nezasažen přípravkem. Zbavíte se tedy hmyzu obklopující celou rostlinu.
- vosicka Aphidius Alemani – neboli Slunéčko sedmitečné je asi nejznámějším a nejspolehlivějším požíračem mšic a molic. Pokud se hmyz ještě nepřemnožil, je ideální volbou.
- Za zmínku stojí i vosičky Aphidius colemani. Je to parazitický hmyz, který klade vajíčka do jednotlivých mšic. Larvy vosiček se dále vyvíjí uvnitř mšice, kde se i kuklí. Po vylíhnutí dospělé vosičky zůstává na listu mumifikovaná pokožka mšice. Jedna samice Aphidius colemani parazituje až 300 mšic.
- Z rostlinek by Vám mohli být k ruce například afrikány. Jejich typický pach totiž opravdu hluboce odpuzuje mšice a molice. Hmyz odeženou a Vám udělají radost nádherně rozkvetlé květiny.
- Další radou může být, máte li doma kuřáka. Stačí jen vylouhovat nedopalky ve vodě a roztok postříkat na mšice. Zkusit můžete i nálev z pelyňku, kopřivy nebo česneku. Jestli se nepřátelské skupiny rozmnožily do vysokého počtu, nezbude vám nic jiného, než sáhnout po chemii.
Chemické přípravky zakoupíte téměř v každém obchodě. Jednoduše je většinou na rostlinku nastříkáte.