Každé zahradě i domovu sluší květinová výzdoba a květináče. Ať už betonové, plastové, keramické, dřevěné, stojící či závěsné. I obyčejný květináč s využitím fantazie může splnit okrasný účel. Betonové květináče mají tu výhodu, že je nesfoukne každý silnější vítr a neřešíte pak polámané rostlinky a vysypanou hlínu. I tomu se však dá předcházet.
Rady a tipy pro dům i zahradu
Květináče, které mají lehkou váhu, a tudíž hůř odolávají povětrnostním podmínkám, můžeme částečně usadit do země a jejich okolí ozdobit kůrou, šiškami, kamínky. Pokud nechcete květináč zakopávat do hlíny, nalijte na jejich dno beton, ale vždy pamatujte, že musíte nechat otvory pro vytékání vody, při zálivce. Zamezíte tak hnitím kořene rostliny. Další způsob je nasypat do spodní části kameny a teprve pak hlínu. Takto se květináč stane těžším a odolá i zmíněným nepřízním. Totéž platí o pokojových rostlinách, kdy nám z malé kytky vyrostla velká krasavice a hrozí převrhnutí květináče. Kameny se mimo jiné dají použít na finální dekorativní účel, kdy položíme na horní část barevné kameny. Někdo dá přednost těm přírodním a jiný může zvolit skleněné oblázky, které se nabízejí v různém barevném provedení.
Nový kabátek pro starý květináč
A jak ozdobit samotný květináč, pokud se na něm podepsal čas nebo nám připadá příliš obyčejný? S pomocí tavné pistole lze na něj připevnit drobnější kamínky, mušle nebo dokonce střepy rozbitých dlaždiček. Pokud si netroufáte na tento druh přikrašlování, můžete zvolit potah z látky. Květináč nejprve obalíme do igelitu, který pořádně připevníme až přes okraj květináče. Nyní si ušijeme potah na květináč (kulaté nebo hranaté dno) postavíme do něj květináč a horní část stáhneme, aby se nařasila. Vytvoříme mašli a hotovo. Látka může být totožná se závěsem nebo dekorativními polštáři či přehozem na sedací soupravě. Látkový potah se hodí do vnitřního interiéru. Venku by nám dlouho nevydržel bez známek poškození.