close
Doplňky do domácnosti

Klimatizace do vnitřních prostor: Proč si ji pořídit a jak ji udržovat přes zimu?

Přílišné horko ve vnitřních prostorách, ať už doma nebo v kancelářích, nám dokáže náš denní rytmus pěkně narušit. Chvilku samozřejmě zvládneme vydržet, nicméně trávíme-li v takovýchto prostorách několik hodin denně, chceme takovou situaci řešit, obzvláště jedná-li se o naší domácí půdu.

Výhody klimatizace

Klimatizace je nejideálnějším řešením, i když ze všech možností, nejnákladnější na pořízení. A tím zcela nejlepším řešením je klimatizace taková, která vám místnosti v létě ochladí a během zimního období si s ní můžete přitopit. Takovéto vytápění představuje efektivní a finančně šetrnou formu.

S její pomocí budete mít teploty vždy dle svých aktuálních potřeb. Jejím nesporným pozitivem je fakt, že moderní klimatizace dokáže snižovat vlhkost v bytech a domech, což zabraňuje vzniku případným plísním. Navíc produkují čistý vzduch, a to je pro lidské zdraví klíčové.

Klimatizace nepředstavuje žádnou hlukovou zátěž pro jeho obyvatele. Jednotky bývají tiché a vás nebudou při domácích pracích či pracovních úkolech nikterak omezovat. I při bydlení v panelákovém bytě se nemusíte nikterak obávat, že by vaše klimatizace rušila sousedy. Navíc se vyrábějí v moderních designech, tudíž vám nijak nenaruší estetiku domácnosti a skvěle budou ladit do každého stylu. Instalace bývá rychlá a odbornou firmou nainstalovaná do pár hodin.

Složení

Každá klimatizace se skládá z vnitřní a vnější jednotky.

  • Vnitřní se nejčastěji umísťuje v blízkosti stropu.
  • Vnější, jak již název sám o sobě napovídá, do vnějších prostor.

Tyto jednotky spojuje potrubí a propojovací kabely. Potrubím koluje chladivo.

Vnitřní jednotka by se měla umístit tak, aby dokázala ochladit celý prostor a zároveň neměla možnost foukat na někoho napřímo (např. vyloženě na pohovku nebo jídelní stůl, kde často pobýváme).

Ve vnější jednotce se ukrývá kompresor, díky němuž celý přístroj může fungovat. Musí být však v takovém místě a na takové pozici, aby nijak nenarušovala chod daného objektu. Máte-li rodinný dům, ideální místo je pak zahrada, terasa či středa. Dá se však umístit i do sklepních prostor. Nikdy však nesmí být ve velké vzdálenosti od jednotky vnitřní. U panelových domů přichází v úvahu pouze balkón. Záleží na jeho umístění, ale jednotka bude buď klasicky stát na podlaze balkónu, nebo bude na jeho stěně.

Chlazení poté spustíte dálkovým ovladačem. Na něm naleznete vícero funkcí. Předně si navolíte teplotu, které chcete dosáhnout, dále je například možné využívat časovač, abyste si navolili teplotu, kterou budete mít při vašem příchodu domů. Funkcí je v nabídce více, vždy záleží, jaký typ si vyberete. Technik po instalaci klimatizace vám celkový chod bude demonstrovat.

Jak vybrat klimatizaci

Klimatizace se vybírá nejen dle vašich finančních možností, ale zároveň vašich dispozic prostor. Dle nich je nutné volit výkonnost. Vyberete-li si společnost, od které si vámi vybranou klimatizaci chcete nechat nainstalovat, nejprve k vám zavítá jejich technik, prostory obhlédne a prostory si zaměří. Nejste-li plně rozhodnuti, můžete se s ním poradit. Instalace trvá několik hodin, následná kontrola už méně, a v posledním kroku jste pochopitelně vy se všemi funkcemi seznámeni.

Údržba

Po každé sezóně je doporučováno nechat klimatizaci zkontrolovat a vyčistit, předně tedy její filtrační systém. Firma, která vám klimatizaci nainstalovala, jistě čištění provádí. Nebo můžete volit společnosti jiné. Cítíte-li se na to, kontrolu a čištění můžete provádět i sami. Než se na to ale vrhnete, poraďte se nebo si vyhledejte více informací pro vaší danou jednotku.

Moderní jednotky v sobě dokážou veškeré posbírané nečistoty zachytit, proto jsou klimatizace doporučovány alergikům. Nahromaděné nečistoty je proto vhodné pravidelně odstraňovat.

Nemáte-li ještě klimatizaci, zvolte tu s předfiltrací. Na ní se usazuje prach, který by se jinak dostal až do chladícího systému, kde by mohl způsobit neplechu. Předfiltrace se dá vyndat a očistit.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : klimatizacetopeníúdržba

The author Michaela

Leave a Response