Máte někdy pocit, že vám živý plot přerůstá přes hlavu? Tak ho zastřihněte. Živý plot totiž klidně můžete stříhat v průběhu celého roku. I když některá období jsou samozřejmě vhodnější.
Občas na toto téma vedou zahrádkáři vášnivé diskuze. Někdo tvrdí, že živý plot se stříhá v červnu, jiný tvrdí, že v září a najdou se i takoví, kdo zásadně stříhají až před zimou. Tato období jsou v zásadě ta nejčastější a nejvhodnější pro řez. Má to své logické odůvodnění.
Velké zásahy v době vegetačního klidu
Potřebujete keře živého plotu tvarovat, radikálně je ostříhat? Pak je k tomu zima nejlepší možná doba. Stromy a keře jsou jako zvířata, která na zimu uléhají k zimnímu spánku. I rostliny přestanou přijímat živiny, jejich životní potřeby se minimalizují a ony se “uzavřou” před okolním světem. Díky tomu také nejsou citnĺivé na větší změny – stříhání, tvarování nebo přesazování. Období od listopadu do března je vhodné pro zmlazovací řez. Pokud je plot příliš řídký, zkraťte ho klidně i o polovinu. Jen doporučujeme nestříhat ve dnech, kdy mrzne a pokaždé potřít řezné rány antibakteriální mastí.
Červnový a srpnový řez
Na jaře se keře rozbují a začnou překotně růst. V té době obvykle mají zahradníci hodně jiné práce, takže živý plot může být trochu opomenutý. V červnu mohutný nárůst zeleně ustane a to je ten správný čas vzít nůžku a plot zarovnat. Stačí jeden střih a máte hotovo. Můžete samozřejmě zastřihovat v průběhu celého vegetačního období, třeba už v květnu, ale jestli nemáte tolik času, abyste pobíhali kolem plotu každý týden, vyplatí se počkat si na červen.
Během léta ještě keře o něco povyrostou a z krásně zarovnaného plotu vyběhne sem tam větvička. Na konci léta, než se začnou rostliny připravovat na zimu, nastává další vhodná doba pro ostříhání přebytečných větviček. Takto upravené vám vydrží až do jara, protože růst se pomalu zastavuje.