Co je to jímka, to pravděpodobně každý zná. Jedná se vlastně o hermeticky uzavřenou nádobu, která je určená hlavně na jímání tekutin. Dnes není problém pořídit varianty jak o různém objemu, tak i varianty, které se mohou lišit také svým materiálem. Tím může být:
- beton,
- plast,
- Sklolaminát.
A kde všude se dá použít? Možností je dost. My se podíváme na trojici těch nejčastějších a nejznámějších možností.
V obcích, kde není kanalizace
Stále na našem území jsou, a rozhodně jich není nijak málo. Důvodem je hlavně to, že dané obce nemají dost peněz na realizaci, nebo se vše zadrhává v souvislosti s různými povoleními, nebo administrativou. A to vše může trvat i několik let. A jelikož odpadní vodu je nutné řešit, a nelze ji jenom tak svévolně vypouštět do přírody, je celkem jasné, že tyto obce jsou prvním místem, kde se betonové jímky mohou využívat. Pokud plánujete kupovat pozemek a následně v konkrétní lokalitě stavět, je dobré zjistit si i to, jak je to s kanalizací. Pokud zde není, je to právě jímka, která se může jevit jako ideální řešení.
U rekreačních objektů
Máme na mysli nejenom různá menší chatky v okolí měst, ale máme na mysli třeba i horské chaty, nebo menší chalupy. Toto všechno jsou také objekty, kde je nutné řešit odpadní vodu, jelikož v lokalitách není kanalizace. A zde je třeba říci, že se vzhledem k různým samotám ani neplánuje – nebylo by to ekonomické. Proto i zde je skvělým řešením právě jímka, která problém s odpadní vodou vyřeší. Důvodem této možnosti je i fakt, že se lze setkat s mnoha jednoduchými rekreačními objekty, kam není zavedena ani elektřina. A protože jímky ji ke svému provozu nepotřebují, je celkem jasné, proč jde o správné řešení. Hlavně v porovnání s takzvanou domácí čističkou odpadních vod, která má navíc ještě jedno negativum – nejedná se o řešení, které by bylo úplně levné.
V zahrádkářských koloniích
Jste to i vy sami, kdo zde má zahradu? Pokud ano, můžete si být jisti, že jímku zde využijete také. Nikoliv ale na odpadní vodu, protože problém s toaletou mohou vyřešit chemické záchody, stejně jako klasické kadibudky. Betonové nádrže budou mít v rámci zahrad zcela jiné využití. Přijdou vám maximálně vhod ve chvíli, kdy se rozhodnete jímat dešťovou vodu. Tu lze využít třeba na zalévání. Pokud máte studnu, není nutné z ní plýtvat vodu, a pokud jste napojeni na vodovod, není nutné platit za využití pitné, když plně postačí ta, která spadla z nebe a která má označení užitková. A že se jedná o stále populárnější možnost, to jasně potvrzuje i zájem o dotace, který je s instalací spojený. Program nese název Dešťovka a může pomoci ušetřit mnoho peněz. Kdo má zahradu, kde je zeleně více než dost, a chce ušetřit náklady na zalévání, je to osvědčená cesta.