Mezi kancelářské židle v poslední době také řadíme zdravotní židle, které nám zaručují zdravé sezení a zejména zdravá záda.
Je třeba zdůraznit, že pokud máte sedavé zaměstnání, musíte se hýbat, posilovat a dbát na dobrou životosprávu. Kilogramy navíc ničí kyčle i organismus celkově a ochablé svalstvo zadělává na spoustu dalších potíží. Je třeba jít si pořádně dát do těla alespoň 3x týdně.
Židle do kanceláře
Pokud tedy zrovna sháníte židle do kanceláře, zkuste hledat pojmy jako zdravé sezení a přímo zdravotní židle. Ty jsou velmi doporučované všem, kdo tráví v sedě podstatnou část svého dne. Vhodné jsou ale i při kratším sezení třeba v domácí pracovně. Sedícího neustále nutí správně držet tělo a tím následně ulevují od bolestí zad a šíje, ale i kyčlí a dalších neduhů. Výhodou zdravotních židlí je pohodlné sezení na osm a více hodin denně. Tyto typy mají velký rozsah polohování všech částí a podporují aktivní sezení, kdy zabraňují nezdravé pozici. Jsou vyrobeny z kvalitních materiálů. Čeká vás sice vyšší cena, ale kvalita tomu bude odpovídat.
Důležitá kritéria při výběru zdravotní židle
Kožené kancelářské židle i židle ze síťoviny či židle čalouněné, mohou mít pro větší pohodlí anatomicky tvarované sedáky. Má-li kancelářská židle plochý sedák, tvarování si lze vylepšit dodatečně zakoupeným podsedkem, který doporučujeme. Sedáky by vždy měly být výškově nastavitelné. Velmi vhodný doplněk jsou opěrky pro nohy. Ergonomické opěráky jsou velmi pohodlné, protože kopírují tvar páteře. Výhodou je nastavitelná bederní opěrka, bez které hrozí nepřirozené, křivé sezení a deformace páteře. K židlím bez bederní opory si lze opěrky dokoupit zvlášť. Opěrák by měl být výškově nastavitelný.
Dbejte na možnosti nastavení
Nastavitelné područky nabízí více možností přizpůsobení a větší pohodlí. Také je lze nastavit, pro nejvyšší komfort hledejte 4D, pro nastavení výšky, rotace, horizontálního posunu dopředu či dozadu a nahoru i dolů. Pro práci 4 hodiny a více denně by měla být součástí židle hlavová opěrka. Respektujte i maximální nosnost židle, aby nedošlo k poškození. Vsaďte také na robustní kovový, ocelový či hliníkový kříž. Židle s rezervou nosností vám zajistí delší životnost. Volte kolečka s brzdou, na tvrdou podlahu pogumovaná a na měkký povrch postačí standardní plastová, neměkčená kolečka.