close
baptisie

Baptisie jsou vytrvalé byliny, které pocházejí ze Severní Ameriky a vypadají jako vlčí bob. V které části vaší zahrady se jim bude dařit a k čemu je využijete?

Původ a název rostliny

Vysoké rostliny s nádhernými modrými květy zvané baptisie od nepaměti rostou na území Severní Ameriky. Jméno této dlouhověké byliny pochází z řeckého slova “bapto”, které znamená barvit. Dalšími alternativními názvy pro baptisie jsou také falešné indigo či divoké indigo.

Využití

Jak oficiální název rostliny, tak i její přezdívky, odkazují k jejímu dřívějšímu využití. V minulosti totiž sloužila jako náhražka barviva zvaného indigo. Indiáni ovšem baptisie využívali také k léčbě horečky a dezinfekci ran. V současné době se baptisie používají spíše pro dekoraci.

Popis

Už jsme naznačili, že pro baptisii je typická modrá barva. Její lodyha je dlouhá a vzpřímená a rostlina dorůstá až do výšky 120 centimetrů. Díky tomu na první pohled skutečně připomíná vlčí boby (lupiny). Listy rostliny bývají trojčetné a květy jsou snadno rozpoznatelné díky typickým křídlům. Modrá až modrofialová barva je pro baptisie nejtypičtější, ale existují i bílé a žluté varianty.

Stanoviště

Do jaké části zahrady tyto modré krásky vysadit? Nejlépe se jim bude dařit tam, kde budou mít během dne dostatek slunečních paprsků. Baptisie nemají speciální požadavky na půdu a bude se jim dařit v libovolné zemině, která bude hlavně dobře propustná.

Péče

Výhodou baptisií je to, že vyžadují minimální péči. Bez problémů vydrží i delší období sucha a bude se jim líbit také v zahradě časově vytížených jedinců. I bez pravidelné péče se totiž svému majiteli odvděčí bohatou záplavou modrých květů. Dokonce se jí obloukem vyhýbají také slimáci a další škůdci, protože si na ni příliš nepochutnají. Jakmile si tedy falešné indigo jednou vysadíte do zahrady, pravděpodobně vám bude dělat společnost již napořád. Budete-li je chtít rozmazlit a dopřát jim kvalitní hnojivo, nedělejte to. Tyto rostliny jsou skutečně nenáročné a dokážou si poradit samy. Jejich hnojení je tak naprosto zbytečné.

Zazimování

Kromě toho, že jsou baptisie nenáročné a dlouhověké, jsou také velmi odolné. Dokonce se o nich říká, že dokážou odolat teplotám do – 30 °C.

Množení

Když se rozhodnete, že si budete chtít baptisie rozmnožit, máte dvě možnosti:

  • semena
  • dělení trsů

Aby bylo množení semeny úspěšné, je nutné je nechat přejít mrazem či stratifikovat. Ani dělení trsů ale není jednoduché. I pokud ho provedete na jaře, baptisie se budou první sezonu vzpamatovávat a aklimatizovat. Buďte ale trpěliví a hned příští rok se vám odvděčí zdravými a nádhernými květy.

Zajímavosti

S baptisiemi se pojí také řada zajímavostí.

  • Kromě toho, že se v minulosti používaly k výrobě modrého barviva, mohou se pochlubit také dlouhou životností. Jakmile se na nějakém místě usídlí, vytváří velmi působivé trsy a bohatý kořenový bal.
  • Baptisie mají poměrně dlouhé období květu a vábí k sobě motýly, včely i kolibříky.
  • Tyto květiny vypadají krásně nejen v zahradách a parcích, ale také ve váze.
  • Baptisie měly pro indiánské kmeny důležitý význam také proto, že byly symbolem ochrany a očisty.
  • Tyto krásné rostliny s modrými květy jsou prospěšné i pro vaši půdu. Jejich kořeny totiž dokážou dobře vázat dusík, čímž nahradí používání hnojiva.
  • V roce 2019 byly baptisie Spolkem českých perenářů vyhlášeny trvalkou roku.

Krásné květy baptisií, na konci jara rozzáří nejednu zahradu i veřejný prostor. Čím jsou rostliny starší, tím hustší trsy vytvářejí a skutečně je nelze přehlédnout. Dobře se jim daří nejen na slunném stanovišti, ale také ve váze.

Zdroj textu: facts.net, www.gardendesign.com

Zdroj foto: www.pixabay.com

The author Michaela

Leave a Response