Venkovní žaluzie dnes seženete v jakékoliv barvě. Vybírat si můžete mezi desítkami standardních odstínů, nebo si žaluzie necháte nalakovat do speciálního odstínu na míru, například dle barvy fasády nebo rámů oken. Jaké barvy jsou nejčastější a jaké možnosti máte jsme popsali v článku.
Při výběru barvy venkovních žaluzií se řiďte základními pravidly:
- neutrální barvy jako stříbrná či šedá jsou sázkou na jistotu,
- barvu žaluzií můžete sladit s některým prvkem domu či zahrady, tzv. „tón v tónu”,
- nebo vsaďte na kontrast a pořiďte si žaluzie v netradičních barvách.
Praktické jsou neutrální barvy
V Česku i zahraničí vedou neutrální barvy. Nejsou na nich tolik vidět nečistoty a dobře se udržují. Venkovní žaluzie v neutrálních barvách zároveň sednou ke každé stavbě, což se hodí hlavně v případě dodatečné montáže, kdy už vše ostatní máte zařízené v určitých barvách.
Mezi praktické neutrální odstíny patří:
- šedá
- stříbrná
- tmavě šedá,
- stříbrnošedá,
- bronzová
- a bílá.
Pokud se nemůžete rozhodnout, neutrální odstíny jsou sázka na jistotu.
Tón v tónu vám pomůže sladit celou nemovitost
Sladit všechny prvky stavby není vždy jednoduché. Každý výrobce nabízí jiné barvy a odstíny a ve výsledku z toho může být barevná katastrofa.
Vnější žaluzie se v takovém případě mohou stát jednotícím prvkem, který celou stavbu sjednotí. Barevně tak můžete žaluzie sladit s barvou:
- okenních rámů,
- fasády,
- parapetů
- nebo drobných prvků, například rýny a plotu.
Pokud montážní firma nenabízí správný odstín, můžete si nechat žaluzie nalakovat na míru. Stačí poslat výrobci vzorek fasády nebo lakovaného hliníku, podle kterého správnou barvu žaluzií vyrobí.
Kontrast nechá stavbu vyniknout
Ačkoliv to není často k vidění, venkovní žaluzie seženete i v netradičních barvách. Mezi nejzajímavější a nejméně tradiční odstíny lamel patří:
- sluneční žlutá,
- májová zelená,
- holubí modrá,
- perleťová hořečná modrá
- či oranžová pastelová.
Tyto barvy často využívají mateřské a základní školy, zajímavě vypadají i na netradičních stavbách nebo kancelářských budovách.
Netradiční barvy jsou většinou dražší, protože je výrobci musí objednávat speciálně na zakázku v minimálním množství. V takovém případě ale často lamelovina zbyde a výrobci ji prodávají za lepší cenu, aby ji nemuseli vyhazovat.
Pokud vás speciální barvy za sníženou cenu zajímají, stačí se zeptat montážní firmy, která u výrobce vše zjistí.
Zdroj fotografií: nava.eu