close
obrázek_2023-06-05_160215336

Klíšťata jsou strašákem pro každého z nás. Jedná se o parazitický hmyz, který se živí krví svých hostitelů, včetně lidí a domácích zvířat. Vzhledem k tomu, že klíšťatům se nejlépe daří ve vysoké trávě, na stinných místech, mohou se vyskytovat téměř všude v přírodě, dokonce i na vaší zahradě. Poradíme vám, jak svou zahradu před klíšťaty chránit.

Proč se mít před klíšťaty na pozoru?

Klíšťata možná vypadají, že se jedná o malý neškodný hmyz, ve skutečnosti se ale jedná o velmi nebezpečné škůdce, kteří přenáší velmi nebezpečné nemoci – lymská borelióza, encefalitida, anaplazmóza nebo babesióza. Tyto nemoci mají nejrůznější příznaky, mezi nejtypičtější je únava, bolest hlavy, kloubů, a dokonce neurologické potíže.

Jak poznám, že zahrada je plná klíšťat?

Pro tento případ vám postačí obyčejné bílé nebo světlé prostěradlo. To roztáhněte a protáhněte ho po trávě po vaší zahradě. Ihned poznáte, zda se u vás nachází klíšťata, nebo ne. Pokud na prostěradle ulpěly, zlikvidujte je.

Také vaši domácí mazlíčci vám napoví, zda byste se měli mít na pozoru. Pravidelně je kontrolujte, protože právě oni jsou těmi nejohroženějšími. Pořádně jim zkontrolujte srst, jak pohmatem, tak také na pohled, klíšťata se jim často přisají do záhybů zespodu do tlapek, za ušima a na břichu.

Péče o zahradu je klíčová

Prvním krokem k minimalizaci výskytu klíšťat v zahradě je její údržba. Klíšťatům se skvěle daří zejména ve vysoké trávě, hustých porostech a keřích. Proto se snažte o svůj trávník pravidelně pečovat a nenechávat ho zbytečně zarůstat. Zaměřte se také na úpravu keřů, zbavte je nadbytečných větví. Pokud necháte svou zahradu zarůstat, klíšťatům se u vás zalíbí a v zahradě se začnou množit.

Klíšťata se nejčastěji vyskytují ve vlhkých a stinných oblastech, proto se pokuste tato místa na zahradě eliminovat. Zahrada by měla být vzdušná a mělo by na ni proniknout dostatek slunečního světla.

Udržujte svou zahradu čistou

S prevencí začněte už na podzim, kdy začne opadávat listí ze stromů. To shrabejte a nejlépe se ho hned zbavte. Rozhodně se nestavte kopky listí po zahradě. Protože právě taková místa jsou ideálním místem pro hlodavce, kteří klíšťata na zahradu mohou přenést. To platí i pro nepořádek kolem, jako je starý nábytek a jiné harampádí na dvoře.

Ochranné bariéry jsou účinné

Dalším účinným opatřením je vytvoření ochranných bariér kolem zahrady. Klíšťata se pohybují především po vegetaci, takže jakmile se jim do cesty postaví nějaká bariéra v podobě kamínků, dřeva nebo plotů, klíšťata změní směr tam, kde je pro ně pohyb mnohem snadnější – po trávě.

Výrazné vůně klíšťatům vadí

Zbavit se klíšťat není jednoduché. Pomoci si však můžete také rostlinami, kterým se klíšťata vyhýbají. Mezi ty známé patří vratič obecný, který je klasickou luční rostlinou. Ačkoliv patří mezi plevel, jeho vůně je natolik aromatická, že klíšťata a jiné parazity jako jsou komáři a mšice spolehlivě odežene.

Další vhodnou rostlinou je routa vonná, jejíž aroma klíšťata nesnesou. Kromě toho se jedná o velmi užitečnou bylinu s antibakteriálními, protizánětlivými a antivirovými vlastnostmi. Nic nezkazíte ani měsíčkem lékařským, který má taktéž velmi prospěšné účinky v lékařství a kosmetickém průmyslu. Mezi další odpuzující rostliny patří levandule, rozmarýn a česnek.

Na pomoc přivolejte slepice

Ne každý si dovede představit chov slepic, ale věděli jste, že právě ty zbaví vaši zahradu klíšťat? A nejen to, kromě zahrady bez klíšťat můžete mít na stole čerstvá domácí vejce. Ovšem pozor, kurník pro slepice a místo kolem něj byste měli pravidelně uklízet.

Ať už jdete do přírody nebo si jen poležet do zahrady, je dobré myslet na prevenci a sáhnout po repelentech, které jsou proti klíšťatům přímo určené.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : Hmyzklíšťataprevence

The author Michaela

Leave a Response