close
Spolupráce

Jak založit terárium pro agamu a pro chameleona

Rozhodli jste se pro chov agamy nebo chameleona? Například chameleon se stal pro svou barevnost a atraktivitu módní záležitostí. Každé zvíře, které chováme, však potřebuje mít své specifické podmínky pro spokojený život. Třeba chameleon potřebuje vysoké terárium, protože se rád zdržuje ve výškách, kde je nejspokojenější. Ovšem i agama ráda pozoruje své okolí z vyvýšeného místa.

Základní potřeby pro chov agamy

Pro chov agamy je nejvhodnější terárium. Zde musíme uvažovat o tom, jaký počet agam v teráriu budeme chtít chovat. Jestliže bude pouze jedna je vhodné terárium o rozměrech minimálně 80 x 40 x 40 cm. V případě chovu dvou agam je vhodné mít rozměr 100 x 50 x 50 cm a u tří agam je to již rozměr 140 x 70 x 70 cm.

Měli bychom pamatovat na to, aby se cítila agama jako v domácím prostředí odkud pochází a takto terárium, co nejvíce přizpůsobit, tzn. na dno terária nasypat substrát (může to být např. písek nebo rašelina). Neměly by chybět především větve, kořeny a třeba i kameny.

Osvětlení

Co se týká osvětlení, skládá se ze tří položek – světlo, teplo a zdroj UV záření. Délka svícení by měla být v průměru 12 hodin denně. V noci nesvítíme.

Teplota

Při chovu agamy musíme také udržovat patřičnou teplotu a sice 21 °C–36 °C přes den a v noci by měla teplota klesnout na 21 °C. Součástí terária by měl být určitě také teploměr.

Dostatek vody

Agamy se také obecně rády koupou, a proto bychom jim měli zajistit misku s vodou, do které se může minimálně z 50 % ponořit. Voda v misce by se měla každý den měnit, jelikož agama do vody vyměšuje a vodu také pije. Do terária můžeme pořídit také živé rostliny, ovšem musíme dát velký pozor, abychom tam nedali jedovaté rostliny, jelikož agama ji může okusovat.

Krmivo pro agamy

Co se týká krmení, je agama hmyzožravec jako většina ještěrů. Živočišnou potravu podáváme v živé formě, jelikož o mrtvý hmyz agama nejeví zájem. Hmyz seženeme ve zverimexu, včetně multivitaminů. Stravu můžeme také zpestřit podáním rostlinné výživy. V létě jsou ideální listy i květy pampelišek, které je nutno nakrájet.

Základní potřeby pro chov chameleona

Chameleony chováme v teráriu stejným způsobem jako agamy. Pro jednoho chameleona by mělo mít terárium rozměr minimálně 60 x 40 x 80 cm. Při chovu dvou jedinců by to mělo být již 70 x 50 x 100 cm. Terárium umístíme na vyšší místo, zhruba do výše očí, jelikož chtějí mít rozhled, tak jako v přírodě. Jestliže umístíme terárium na zem, mohli by být ve stresu.

Také chameleonovi musíme terárium přizpůsobit co nejvíce podobně domovským podmínkám. Na dno terária nasypeme rašelinu s pískem v poměru 1:1. Nejzákladnější věc, která musí být v teráriu jsou větve. Nesmí být ani příliš široké ani tenké, aby je mohl chameleon bez problému uchopit.

Osvětlení

Také osvětlení terária chameleona se skládá ze tří položek, a to zdroj tepla (např. žárovka 40–60 W), světla (zářivka 6000–8000 K) a UVB zařízení (UVB kompakt). Samozřejmě musíme tělesa umístit tak, aby se jich zvíře nemohlo dotýkat a tím se popálit. Svítit by se mělo taktéž 12 hodin denně, v zimě stačí 10 hodin denně.

Teplota

Teplota v teráriu by měla být 24 °C–30 °C. Je vhodné zajistit místo v teráriu s teplotou 30 °C, čehož dosáhneme i obyčejnou žárovkou. Opět je však nutné zabezpečit žárovku tak, aby se zvíře nespálilo.

Vlhkost

V teráriu je třeba zajistit dostatečnou vlhkost, např. rosením rostlin jednou denně. Tím zajistíme dostatečný přísun tekutin zvířeti. Chameleon však nemá rád vlhkost na svém těle.

Krmivo pro chameleony

Mládě chameleona se krmí denně a dospělý chameleon každý druhý den. Na jedince denně asi 7–10 cvrčků. Ke krmení používáme krmítka.

A na závěr ještě jedna informace, a to, že pro začátečníky je vhodnější zprvu chovat samce. Samec je navíc v dospělosti atraktivnější.

The author admin

Leave a Response