Kapky zkondenzované na okenních tabulích mohou být velký problém, jestliže nevyřešíte příčinu srážení vlhkosti na oknech. A ts je obvykle pokaždé stejná: příliš vysoká vzdušná vlhkost a špatné odvětrávání.
V novostavbách jsou dnes instalovaná velmi dobře těsnící okna, takže vlhkost nemá kudy unikat. Ve starých domech je jí zase hodně a i netěsná okna si si ní sama neporadí. Zasáhnout musíme my, aby se v místnostech naezačala na stěnách objevovat plísen, to už jde o zdraví.
Snižte vlhkost
Asi nejrychlejší řešení problému s kondenzací vody na oknech je snížení vzdušné vlhkosti. Ta se obvykle pohybuje kolem 50 %, může se ale zvýšit například sušením prádla v pokoji, rosením květin, v koupelně i v kuchyni nedostatečným odtahem par. Jestliže si pořídíte digestoř, do koupelny větrák a prádlo budete sušit na balkoně nebo v sušárně, vlhkost se sníží a dost možná zmizí i rosení oken. Také snížení počtu pokojovek může být účinné.
Tam, kde bývá vlhkost vzduchu proměnlivá a hrozí možnost zvýšení, je dobré pořídit si regulátor nebo pravidelně a správně větrat.
Jak se větrá opravdu správně
Kondenzace par nás netrápí v létě, kdy máme většinou okna celý den otevřená a vlhkost vzduchu je nižší, ale během podzimu a zimy. V té době už doma topíme, větráme tedy s ohledem na to, aby nevychladly zdi a nemuseli jsme zvyšovt výkon topných těles na vyrovnání teploty.
Nejlepší je několikrát za den otevřít okno dokořán na 2 – 3 minuty a nechat kompletně vyměnit vzduch. Za tu dobu se stěny neochladí. Takto postupujte se všemi místnostmi v bytě. V žádném případě nevětrejte před zimu otevřenou ventilačkou; nejen že se vám nikdy nestihne vyměnit vzduch, navíc si pouštíte domů vlhkost také z venku.
Ještě pár tipů
Jestliže k tomu, abyste se zbavili v místnosti vlhka, nestačí pravidelné větrání a okna se stále rosí, zkuste chemický pohlcovač vlhkosti (například Ceresit), ten je hodně účinný. Chytrým řešením je také venkovní roleta nebo žaluzie, díky ní nejsou okenní skla nikdy tak studená, aby na nich kondenzovala pára.