Při rekonstrukci některé z místností často narazíte na nerovnosti v podlaze. Ty při pokládce nové budou samozřejmě překážet, většina krytin by tyto díry a hrboly kopírovala a mohla se tak poškodit. Proto je nutné před dalšími pracemi podlahu vyrovnat.
Vyrovnání betonové podlahy
K vyrovnání staré podlahy z betonu je nejlépe použít samonivelační stěrku, kterou je možné nanášet až do výše 30 mm. Můžete s ní vyrovnat nejen lokální nerovnosti, dá se použít i k vyrovnání větší plochy. Samonivelační polymercementové stěrky jsou vhodné i pro teplotní zatížení, proto se používají také k zalití podlahového topení.V současné době jsou na trhu k dispozici rychleschnoucí varianty, celková rekonstrukce se tak nijak zásadně nezdrží. Finální podlahovou krytinu tak můžete pokládat během několika hodin.
Kamenný koberec podlahu vyrovná, zároveň je konečnou úpravou
Líbí se vám podlahy, které vypadají, jako by byly vyrobené z žuly? Takhle nějak se dá popsat kamenný koberec v interiéru. Jeho výhodou je, že podlahu pod ním nemusíte vyrovnávat předem, o to se postará sám. Principem této varianty je ve spojení drobných oblázků s pojivem a nanesení na podlahu. K dostání je v mnoha různých variantách (lesklé, matné, hladké, protiskluzové) a barevných provedeních. Kamenný koberec je vhodný k zalití podlahového topení, tím se stává i příjemným na dotek.
OSB desky k vyrovnání podlahy
Jednou z poměrně snadných variant, jak srovnat podlahu, je použití OSB desek. Připevněním desek na nosný rošt snadno vytvoříte rovný a hlavně hladký podklad. Prostor pod deskami je možné vyplnit izolací, což oceníte například v přízemních bytech. Na místech, kde jsou vydrolené větší plochy betonu a podkladový rošt by nebyl stabilně usazen, se tento způsob ale nehodí, tam je v každém případě nutné nejdřív vyrovnat betonovou plochu.